| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Inwestycje w obcych środkach trwałych a jednorazowa amortyzacja

Inwestycje w obcych środkach trwałych a jednorazowa amortyzacja

Inwestycje w obcych środkach trwałych sprawiają kłopoty przedsiębiorcom. Głównym problemem jest możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej części nakładów w przypadku wcześniejszego zakończenia np. umowy najmu lub dzierżawy. Wiele tego typu problemów można uniknąć dokonując jednorazowej amortyzacji inwestycji w obcych środkach trwałych.

Przykładem akceptacji ze strony organów podatkowych zastosowania jednorazowej amortyzacji do inwestycji w obcych środkach trwałych jest interpretacja indywidualna z 26 czerwca 2008 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB1/415-237/08-2/AA).

Interpretacja została wydana dla podatnika, który dokonał nakładów inwestycyjnych w postaci wykonania fundamentów na cudzym gruncie, który jest dzierżawiony. Na fundamentach tych postawione zostały metalowe zbiorniki na ciekły azot i ciekły tlen, które były własnością podatnika. Podatnik dodatkowo poniósł koszty związane z instalacją doprowadzającą gaz ze zbiorników do maszyny będącej jego własnością. 

Przeczytaj również: W którym miesiącu przeprowadzić amortyzację jednorazową

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji do inwestycji w obcych środkach trwałych. Zwrócił uwagę, że przepisy wykluczają możliwość dokonywania jednorazowo odpisów amortyzacyjnych, w stosunku do niektórych środków trwałych (np. w stosunku do samochodów osobowych) oraz niektórych podatników (nie spełniających kryteriów małego podatnika, a także rozpoczynających prowadzenie działalności).

Mały podatnik 2011 / 2012

Limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r. i w 2012 r.

Trzeba więc pamiętać, że jednorazowa amortyzacja jest ograniczona do środków trwałych (w tym inwestycji w obcych środkach trwałych) zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Do końca 2010 r. limit ten wynosi 100 000 euro.

Polecamy: Korzyści wynikające z zastosowania amortyzacji jednorazowej

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK