| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Inwestycje w obcych środkach trwałych a jednorazowa amortyzacja

Inwestycje w obcych środkach trwałych a jednorazowa amortyzacja

Inwestycje w obcych środkach trwałych sprawiają kłopoty przedsiębiorcom. Głównym problemem jest możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej części nakładów w przypadku wcześniejszego zakończenia np. umowy najmu lub dzierżawy. Wiele tego typu problemów można uniknąć dokonując jednorazowej amortyzacji inwestycji w obcych środkach trwałych.

Przykładem akceptacji ze strony organów podatkowych zastosowania jednorazowej amortyzacji do inwestycji w obcych środkach trwałych jest interpretacja indywidualna z 26 czerwca 2008 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB1/415-237/08-2/AA).

Interpretacja została wydana dla podatnika, który dokonał nakładów inwestycyjnych w postaci wykonania fundamentów na cudzym gruncie, który jest dzierżawiony. Na fundamentach tych postawione zostały metalowe zbiorniki na ciekły azot i ciekły tlen, które były własnością podatnika. Podatnik dodatkowo poniósł koszty związane z instalacją doprowadzającą gaz ze zbiorników do maszyny będącej jego własnością. 

Przeczytaj również: W którym miesiącu przeprowadzić amortyzację jednorazową

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji do inwestycji w obcych środkach trwałych. Zwrócił uwagę, że przepisy wykluczają możliwość dokonywania jednorazowo odpisów amortyzacyjnych, w stosunku do niektórych środków trwałych (np. w stosunku do samochodów osobowych) oraz niektórych podatników (nie spełniających kryteriów małego podatnika, a także rozpoczynających prowadzenie działalności).

Mały podatnik 2011 / 2012

Limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r. i w 2012 r.

Trzeba więc pamiętać, że jednorazowa amortyzacja jest ograniczona do środków trwałych (w tym inwestycji w obcych środkach trwałych) zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Do końca 2010 r. limit ten wynosi 100 000 euro.

Polecamy: Korzyści wynikające z zastosowania amortyzacji jednorazowej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK