| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Warunki zaliczenia obiektu budowlanego do środków trwałych i dokonania jego amortyzacji

Warunki zaliczenia obiektu budowlanego do środków trwałych i dokonania jego amortyzacji

Obiekt budowlany może być zaliczony do środków trwałych i podlegać amortyzacji dopiero wtedy, gdy może być legalnie użytkowany na mocy decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Zgodnie z treścią art. 22a ust. 1 ustawy o PIT amortyzacji podlegają środki trwałe, takie jak budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu a także inne przedmioty, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania.

Niejednokrotnie w praktyce dochodzi do konfrontacji przedsiębiorcy z organem skarbowym w kwestii jednoznacznej interpretacji określenia środka trwałego jako kompletnego i zdatnego do użytku.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Można stwierdzić, że kompletność i zdatność do użytku w dniu przyjęcia do używania oznacza, że środek trwały zawiera wymagane elementy konstrukcyjne pozwalające na jego funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem, jest sprawny technicznie, a jeśli istnieją wymogi formalne, to także są one spełnione.

Jeśli chodzi o budynki, to warunki kompletności i zdatności do użytku środka trwałego są spełnione dopiero wówczas, gdy „obiekt budowlany może na mocy decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, być legalnie przyjęty do użytkowania. Do czasu wydania takiej decyzji, obiekt budowlany nie może być zaliczony do środków trwałych, a tym samym nie może być amortyzowany” (por. wyrok WSA w Lublinie z dnia 16 października 2009 r., I SA/Lu 379/09).

Polecamy: Podatki 2010

Zdarza się, że podatnicy zaliczają do środków trwałych budynki, które do takich nie powinny być zaliczone bo nie mają np. pozwolenia na użytkowanie wydanego zgodnie z prawem budowlanym a uzasadniają to m.in. tym, że brak decyzji o pozwoleniu na użytkowanie jest uchybieniem formalnym, które nie ma znaczenia dla zaliczenia budynku do środków trwałych zgodnie z jego przeznaczeniem.

W ocenie organów skarbowych budynek podlega amortyzacji, gdy w dniu przyjęcia do używania jest kompletny i zdatny do użytku, tzn. spełnia kryteria wyposażenia we wszystkie elementy konstrukcyjne umożliwiające jego funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem a przez określenie zdatny do użytku, należy rozumieć możliwość faktycznego oraz prawnego użytkowania. Mówiąc prosto ma być nie tylko wybudowany ale też ma mieć wszystkie niezbędne dokumenty.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rycak

Doktor nauk prawnych, adwokat, w latach 2003-2016 sędzia orzekający m.in. w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych w okręgu lubelskim, warszawskim i warszawsko-praskim. Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. W latach 1996-2006 asystent w Katedrze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2009 r. wykładowca w uczelni Łazarskiego w Warszawie, prelegent na wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, wykładowca i kierownik podyplomowych studiów "Prawo sądowe dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych" oraz studiów "Prawo podatkowe" w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Autor i redaktor naukowy kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa pracy oraz sporów sądowych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, procedury sądowej, kosztów sądowych i ustroju sądów powszechnych dla sędziów, radców prawnych, dyrektorów sądów, pracowników sądów, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz szefów działów kadr i HR.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK