| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Kiedy spółka nie może skorzystać z jednorazowej amortyzacji

Kiedy spółka nie może skorzystać z jednorazowej amortyzacji

W praktyce gospodarczej powstają wątpliwości czy spółka osobowa może dokonać jednorazowej amortyzacji gdy wspólnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Fiskus zajmuje tu niekorzystne dla podatników stanowisko.

Przepis art. 22 ust. 11 ustawy o PIT stanowi, że nie ma prawa do amortyzacji jednorazowej podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia:
- prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej lub
- działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Zobacz: Jednorazowa amortyzacja a dotacje

Organy podatkowe interpretują ten przepis w ten sposób, że fakt prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej może odebrać prawo do jednorazowej amortyzacji dokonywanej przez nowo założoną spółkę osobową. 

Przykładem takiego stanowiska organów podatkowych jest interpretacja indywidualna z 15 lutego 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBI/1/415-1018/09/ESZ). 

Interpretacja dotyczy następującego stanu faktycznego. Od 1998 r. podatnik jako osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W 2008 r. działalność gospodarczą rozpoczęła nowa spółka komandytowa, której udziałowcem został podatnik jako jej komandytariusz. Posiada w niej 88% udziałów. 

W 2008 r. spółka komandytowa zakupiła środki trwałe i skorzystała z prawa do jednorazowej amortyzacji na podstawie art. 22 ust. 7 ustawy o PIT. Podatnik na podstawie art. 8 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce określił proporcjonalnie do swojego prawa w udziale w zysku.

Mały podatnik 2011 / 2012

Limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r. i w 2012 r.

Polecamy: W którym miesiącu przeprowadzić amortyzację jednorazową

Za 2008 r. podatnik uznał, że ma 88% udział w kosztach wynikających z zastosowania jednorazowej amortyzacji środków trwałych zakupionych i ewidencjonowanych przez spółkę komandytową. Dyrektor Izby Skarbowej się z tym poglądem nie zgodził:

MF
„Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka komandytowa, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, powstała w 2008 roku, co oznacza że w tym też roku była podmiotem „rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej”. Ponadto w 2008 r. zakupiła środki trwałe oraz dokonała ich jednorazowej amortyzacji, na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem w 2008 r. Spółka ta mogła skorzystać z prawa do jednorazowej amortyzacji, jedynie jako podmiot „rozpoczynający działalność gospodarczą”, a nie jako tzw. „mały podatnik”. Jednakże, aby mogła skorzystać z tego prawa, jako podmiot „rozpoczynający działalność gospodarczą”, nie mogła wypełniać przesłanek określonych w art. 22k ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wynika z treści złożonego wniosku, w roku rozpoczęcia przez Wnioskodawcę prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej (tj. w 2008 r.), prowadził On również pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie (od 1998 r.). Wypełnił więc przesłankę, o której mowa w art. 22k ust. 11 ww. ustawy, wykluczającą możliwość skorzystania z tzw. jednorazowej amortyzacji.”

Z interpretacji tej wynika, że po zakończeniu pierwszego roku funkcjonowania spółki komandytowej będzie ona mogła korzystać z jednorazowej amortyzacji, o ile zostaną spełnione wymagania bycia przez nią „małym podatnikiem”.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK