| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Czy wprowadzając używany samochód do firmy można ustalić indywidualną stawkę amortyzacji

Czy wprowadzając używany samochód do firmy można ustalić indywidualną stawkę amortyzacji

Zgodnie z brzmieniem art. 22j ust 1 pkt 2 ustawy o PIT podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Jednak w takim przypadku okres amortyzacji nie może być dla środków transportu, w tym samochodów osobowych krótszy niż 30 miesięcy.

Samochody osobowe uznaje się za używane - jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 6 miesięcy (art. 22j ust 2 pkt 1 ustawy o PIT).

Warto zwrócić uwagę, że określenie „nabycie” użyte w ww. przepisie obejmuje swym zakresem również wprowadzenie do ewidencji środka trwałego przez osobę fizyczną rozpoczynającą indywidualną działalność gospodarczą.

Takie stanowisko było prezentowane w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, m.in. w wyroku z 10 listopada 2006 r. sygn. akt II FSK 1231/05 NSA uznał, że „w sytuacji, gdy podatnik wprowadza do majątku swego przedsiębiorstwa jako środek trwały samochód osobowy uprzednio nabyty do celów prywatnych i tak wykorzystywany przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, to dochodzi do swoistego nabycia środka trwałego bowiem wprawdzie nie zmienia się właściciel pojazdu, jednakże pojazd ten zaczyna z momentem przekazania go na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą służyć uzyskiwaniu przychodu przez podatnika, podczas gdy w okresie wcześniejszym nie pozostawał z tą działalnością w żadnym związku”. (por. również orzeczenie NSA z 18 grudnia 2007 r. sygn. akt II FSK 1420/06).

Niestety zdaniem organów podatkowych z art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT wynika, że podatnik może zastosować indywidualną stawkę amortyzacji, tylko jeżeli nabył używany samochód, który był wykorzystywany u poprzedniego właściciela (przed nabyciem przez podatnika) przez wymagany okres co najmniej 6 miesięcy.

I to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia, iż przed nabyciem tego pojazdu był on używany przez co najmniej 6 miesięcy przez poprzedniego a nie obecnego właściciela – przy czym bez znaczenia jest stopień zużycia tego pojazdu oraz na jakie cele był on używany - czy do działalności czy też do celów prywatnych (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 września 2010 r. - nr IPPB1/415-604/10-3/KS).

Polecamy: serwis PIT

Polecamy: serwis VAT

Dlatego jeżeli podatnik nabył nowy samochód osobowy (nawet kilka lat temu) i użytkował go sam prywatnie, to - zdaniem fiskusa - nie może on zostać uznany za używany środek trwały, o którym mowa w art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT. A w konsekwencji nie można ustalić dla takiego samochodu indywidualnej stawki amortyzacyjnej - czyli nie można go zamortyzować szybciej.

Korzystne jest jednak w tej sytuacji to, że za wartość początkową takiego samochodu można przyjąć jego cenę nabycia brutto a nie cenę rynkową z dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK