| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Środki trwałe zakupione z dotacji z PUP - czy można je amortyzować?

Środki trwałe zakupione z dotacji z PUP - czy można je amortyzować?

Osoby zarejestrowane jako bezrobotne mogą ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dotacja jest przyznawana przez Powiatowe Urzędy Pracy i ma charakter jednorazowy. Jest przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z podjęciem działalności gospodarczej, a więc z otrzymanych środków można, między innymi, sfinansować zakup środków trwałych i urządzeń.

W związku z powyższym zadajemy sobie pytanie, czy amortyzacja tych środków i urządzeń sfinansowanych dotacją z Urzędu Pracy jest kosztem podatkowym.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane zgodnie z art.22a-22o, z uwzględnieniem art.23.

Zgodnie z ustawą amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, zwane środkami trwałymi.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podatnicy nie muszą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 3.500 zł. Wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

W przypadku składników majątku o wartości przekraczającej 3.500 zł, mamy obowiązek wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych oraz amortyzowania.

Jednak w myśl art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Podsumowując: jeżeli zakup środków trwałych był sfinansowany z dotacji, to zgodnie z powołanym przepisem, odpisy amortyzacyjne nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej działalności.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »