| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Wartość firmy powstała w wyniku nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega amortyzacji

Wartość firmy powstała w wyniku nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega amortyzacji

Dodatnia wartość firmy powstała na skutek przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz podatnika podlegać będzie amortyzacji zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 marca 2015 r., IBPBI/2/423-1480/14/AP.

Sprawa dotyczyła podatnika, który dokonał automatycznego umorzenia części udziałów posiadanych w spółce z o.o. (dalej jako: spółka zależna). W zamian za umorzenie powinno mu być wypłacone wynagrodzenie w wysokości umarzanych udziałów. Spółka zależna nie dysponowała jednak takimi środkami, w związku z czym – wykorzystując instytucję datio in solutum, przeniosła na podatnika część posiadanych aktywów  m.in. nieruchomości inwestycyjne, prawa do znaku towarowego oraz zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP). 

Kalkulując wartość ZCP, biegły rewident obniżył jego wartość skalkulowaną w oparciu o metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych o wartość zobowiązań/długów spółki zależnej funkcjonalnie związanych z ZCP - tak skalkulowana rynkowa wartość ZCP przewyższyła wartość rynkową aktywów wchodzących w jego skład, pomniejszoną o wartość zobowiązań związanych z ZCP. Powstała zatem dodatnia wartość firmy.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy wartość firmy powstała w związku z nabyciem ZCP podlega amortyzacji zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy CIT?

Przedstawiając własne stanowisko, podatnik wskazał, że dodatnia wartość firmy powstała w związku z nabyciem przez niego ZCP w drodze umowy datio in solutum, będzie podlegała amortyzacji zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy CIT. Zgodnie z tym przepisem, amortyzacji podlegają również, (…), niezależnie od przewidywanego okresu używania wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części m.in. w drodze kupna. 

Zdaniem organu podatkowego pod pojęciem „kupna” zorganizowanej części przedsiębiorstwa/przedsiębiorstwa należy rozumieć również nabycie w drodze umowy datio in solutum

Na skutek umowy datio in solutum podatnik nabył ZCP w zamian za cenę równą wierzytelności z tytułu umorzenia udziałów. Tym samym doszło do nabycia/zakupu ZCP w zamian za wynagrodzenie o charakterze rzeczowym. W konsekwencji, na skutek przeniesienia ZCP na rzecz podatnika może dojść do powstania dodatniej wartości firmy, o której mowa w art. 16g ust. 2 ustawy CIT, o ile zostanie spełniony warunek, o którym mowa w powołanym przepisie. 

Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe, odstępując od uzasadnienia interpretacji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK