| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Wydatki na studia podyplomowe a koszty uzyskania przychodów

Wydatki na studia podyplomowe a koszty uzyskania przychodów

Zaliczenia określonego wydatku do kosztów uzyskania przychodów można dokonać wówczas, gdy między wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowy polegający na tym, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu lub zachowanie źródła tego przychodu. (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).

Zaliczając wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych do kosztów uzyskania przychodów podatnik musi pamiętać, że aby „… określony wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych winien on wykazać bezpośredni związek tego wydatku nie tylko z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, ale przede wszystkim to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć realny wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.” (por. wyrok WSA we Wrocławiu z 22 października 2009 r., I SA/Wr 1866/07, Legalis). 

Podatnik, jako odnoszący ewidentną korzyść z faktu zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów, musi wykazać (udowodnić) związek pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu.

Polecamy: serwis PIT

Jeżeli więc podatnik prowadząc działalność gospodarczą rozpoczął studia podyplomowe, ponoszone na ich opłacenie wydatki może zaliczyć do kosztów, pod warunkiem że wykaże iż program studiów podyplomowych jest bezpośrednio związany z zakresem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, a zdobyta wiedza będzie miała odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodu, ewentualnie w zachowaniu źródła tego przychodu.

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »