| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wydatki ponoszone przez spółkę z o.o. w organizacji są kosztami uzyskania przychodów

Czy wydatki ponoszone przez spółkę z o.o. w organizacji są kosztami uzyskania przychodów

Spółka kapitałowa w organizacji (w tym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji) powstaje z chwilą podpisania przez wspólników umowy spółki. Spółka w takiej formie istnieje od chwili zawarcia umowy do czasu rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Do powstania spółki w organizacji wspólnicy nie muszą podejmować żadnych innych czynności (np. wnosić wkładu).

Pomimo swojego przejściowego charakteru spółka w organizacji jest uczestnikiem obrotu prawnego: może uzyskiwać przychody, zaciągać zobowiązania, ponosić koszty.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Oznacza to, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

W konsekwencji, koszty przez nią poniesione mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, o ile ponoszone wydatki posiadają zasadnicze cechy kosztów podatkowych.
Przypomnijmy, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawie jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy: serwis VAT

Oznacza to, że podatnik (również sp. z o.o w organizacji) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, pod warunkiem, że wykaże związek ponoszonych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.

Jeśli więc spółka z o.o. w organizacji zatrudnia pracowników, to koszty wypłaconych wynagrodzeń stanowią koszty uzyskania przychodów.

Podobnie kosztami podatkowymi będą wszelkie wydatki na funkcjonowanie spółki w organizacji (czynsz, instalacja urządzeń biurowych, telefonów, faxów, opłaty za energię, usługi telekomunikacyjne itp.). Spółka może też amortyzować zakupione środki trwałe.

Ponieważ zasadniczym celem istnienia spółki w organizacji jest doprowadzenie do rejestracji i powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów również koszty "organizacyjne" związane z rejestracją spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym, opłatę za pełnomocnictwo przed Sądem, nawet jeśli opłaty zostały poniesione przed uzyskaniem przez spółkę przychodów.

Interpretacje indywidualne:
Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach z 7 października 2004 r., nr PDI/423-24/04,
Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 21 października 2004 r., nr BI/005-0731/04.

Podstawa prawna:
- art. 1 ust. 1, art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.),
- art. 161 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK