| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wydatki ponoszone przez spółkę z o.o. w organizacji są kosztami uzyskania przychodów

Czy wydatki ponoszone przez spółkę z o.o. w organizacji są kosztami uzyskania przychodów

Spółka kapitałowa w organizacji (w tym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji) powstaje z chwilą podpisania przez wspólników umowy spółki. Spółka w takiej formie istnieje od chwili zawarcia umowy do czasu rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Do powstania spółki w organizacji wspólnicy nie muszą podejmować żadnych innych czynności (np. wnosić wkładu).

Pomimo swojego przejściowego charakteru spółka w organizacji jest uczestnikiem obrotu prawnego: może uzyskiwać przychody, zaciągać zobowiązania, ponosić koszty.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Oznacza to, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

W konsekwencji, koszty przez nią poniesione mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, o ile ponoszone wydatki posiadają zasadnicze cechy kosztów podatkowych.
Przypomnijmy, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawie jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy: serwis VAT

Oznacza to, że podatnik (również sp. z o.o w organizacji) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, pod warunkiem, że wykaże związek ponoszonych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.

Jeśli więc spółka z o.o. w organizacji zatrudnia pracowników, to koszty wypłaconych wynagrodzeń stanowią koszty uzyskania przychodów.

Podobnie kosztami podatkowymi będą wszelkie wydatki na funkcjonowanie spółki w organizacji (czynsz, instalacja urządzeń biurowych, telefonów, faxów, opłaty za energię, usługi telekomunikacyjne itp.). Spółka może też amortyzować zakupione środki trwałe.

Ponieważ zasadniczym celem istnienia spółki w organizacji jest doprowadzenie do rejestracji i powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów również koszty "organizacyjne" związane z rejestracją spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym, opłatę za pełnomocnictwo przed Sądem, nawet jeśli opłaty zostały poniesione przed uzyskaniem przez spółkę przychodów.

Interpretacje indywidualne:
Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach z 7 października 2004 r., nr PDI/423-24/04,
Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 21 października 2004 r., nr BI/005-0731/04.

Podstawa prawna:
- art. 1 ust. 1, art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.),
- art. 161 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »