| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy opłaty manipulacyjne w leasingu i wstępne raty są kosztem uzyskania przychodu

Czy opłaty manipulacyjne w leasingu i wstępne raty są kosztem uzyskania przychodu

W dzisiejszych czasach leasing jest niezwykle popularna metodą wśród przedsiębiorców pozyskiwania nowych maszyn, urządzeń czy samochodów niezbędnych w prowadzonej działalności gospodarczej. W umowach leasingowych zawarte są wymagane opłaty manipulacyjne i wstępne raty leasingowe. Powstaje pytanie czy takie opłaty przedsiębiorca może w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia?

Na podstawie art. 17b ust. 1 ustawy o CIT opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
- została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
- suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Ponadto zgodnie z art. 17b ust. 2 ustawy o CIT jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:
1) art. 6,
2) przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,
3) art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym – do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 17f- 17h.
Oznacza to, że jeżeli umowa leasingowa zawarta przez przedsiębiorcę spełnia warunki określone w art. 17b ust. 1 ustawy o CIT oraz finansujący nie korzysta z wymienionych w ust. 2 tego artykułu zwolnień, wówczas wszystkie opłaty ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania w/w środków trwałych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Zobacz: Koszty uzyskania przychodów u korzystającego (leasingobiorcy)

Należy dodać, ze obowiązujący obecnie podział na koszty bezpośrednie i pośrednie, istotny z punktu widzenia momentu obciążenia kosztów uzyskania przychodów rodzi szczególne obowiązki po stronie przedsiębiorcy. 

Nie ulega wątpliwości, iż wstępna rata leasingowa i opłata manipulacyjna ustalona jako procent wartości początkowej przedmiotu leasingu nie ma bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, lecz jej poniesienie warunkuje możliwość korzystania z danej rzeczy, a więc warunkuje uzyskanie przychodu.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. 

Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. 

Zawierając więc umowę leasingu operacyjnego przedsiębiorca powinien podzielić koszty poniesienia opłaty manipulacyjnej i wstępnej raty proporcjonalnie do długości okresu którego dotyczą i w tej proporcji zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poszczególnych okresów.

Polecamy: Czy opłaty za licencje znaków towarowych są kosztem podatkowym

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »