| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Jak leasingobiorca ma rozliczyć kradzież przedmiotu leasingu

Jak leasingobiorca ma rozliczyć kradzież przedmiotu leasingu

Przedsiębiorcy stają czasem przed problemem kradzieży leasingowanego samochodu w trakcie trwania umowy leasingowej.

Umowy leasingowe zawierają najczęściej postanowienia, na wypadek zaistnienia takiej sytuacji, na podstawie których ubezpieczenie wypłacone z tytułu utraty przedmiotu umowy przez ubezpieczyciela otrzymuje leasingodawca, a leasingobiorca jest zobowiązany do zapłacenia leasingodawcy wszelkich należności wynikających z umowy leasingowej (w tym wszystkich rat za okres od utraty przedmiotu umowy do dnia zakończenia umowy leasingu), które nie znalazły pokrycia w kwocie odszkodowania otrzymanego przez leasingodawcę.

Powstaje w takiej sytuacji pytanie czy kwota, którą w takim przypadku leasingodawca zapłaci leasingobiorcy, stanowić będzie dla leasingodawcy koszt uzyskania przychodu?

Zobacz: Podróż służbowa przedsiębiorcy

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Aby wydatki zaliczyć do kosztów między ich poniesieniem a osiągniętym przychodem musi istnieć związek przyczyno-skutkowy. Decydujące znaczenie, dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu ma cel dla jakiego dany wydatek został poniesiony. 

Zgodnie z art. 17b ustawy o CIT opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego stanowią koszt uzyskania przychodów, o ile umowa spełnia warunki wynikające z tych przepisów. Nie ma decydującego znaczenia, czy opłaty te ponoszone są w trakcie trwania umowy, czy też po jej zakończeniu. W dalszym ciągu są to opłaty leasingowe wynikające z umowy leasingu. 

Pozostałe więc do zapłaty raty po zmniejszeniu ich o uzyskane przez leasingodawcę odszkodowanie z tytułu polisy AC należy uznać za koszty związane z umową leasingu i tym samym zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Należy zauważyć, że podobne stanowisko zostało przedstawione m.in. w interpretacji Naczelnika Drugiego Urzędu Mazowieckiego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2006 r., 1472/ROP1/423-322/06/KM.

Polecamy: Czy opłaty za licencje znaków towarowych są kosztem podatkowym

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK