| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wydatek na zakup CB radia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Czy wydatek na zakup CB radia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów


Prowadząc działalność gospodarczą związaną z transportem można zaliczyć zakup CB radia do kosztów uzyskania przychodów.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą związana z transportem, przewozem osób lub rzeczy wykorzystują na co dzień urządzenie zwane CB radio.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. 

Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu lub zachowanie źródła tego przychodu.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Zatem, możliwość zakwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących okoliczności prowadzonej działalności gospodarczej, w momencie dokonywania wydatku, będzie on miał odzwierciedlenie w przychodach. 

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy.

Prowadząc firmę transportową można z pełnym przekonaniem stwierdzić, na co wskazuje praktyka prowadzenia takiej firmy, że użytkowanie CB radia w znaczący sposób może wpływać na wydajne działanie prowadzonej firmy. Urządzenie to jest jedną z możliwych form kontaktu przedsiębiorstwa z kierowcami oraz odbiorcami przewożonych towarów.

Posiadanie przez kierowcę w prowadzonym samochodzie CB radia pozwala niejednokrotnie na ominięcie utrudnień drogowych, co pozwala na szybsze wykonanie zleconej usługi.

Wszystko to wskazuje jednoznacznie, że wydatek związany z zakupem CB radia, jako wydatek poniesiony w celu osiągnięcia lub zabezpieczenia przychodów firmy, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Należy tylko pamiętać, że aby móc tego dokonać wartość urządzenia nie może przekroczyć 3500 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK