| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy można zaliczyć do kosztów odsetki od zaciągniętego kredytu na zakup nieruchomości

Czy można zaliczyć do kosztów odsetki od zaciągniętego kredytu na zakup nieruchomości


Wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości, która została przeznaczona na działalność gospodarczą mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.

Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, z uwzględnieniem ust. 2-18 uważa się w razie nabycia w drodze kupna – cenę ich nabycia.

Powołane powyżej przepisy ustawy wskazują zatem jednoznacznie, iż odsetki zapłacone po okresie realizacji inwestycji (tj. po oddaniu środka trwałego do używania), zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o PIT, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 – będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Natomiast odsetki zapłacone do dnia przekazania środka trwałego do używania będą stanowiły element wartości początkowej, a kosztem uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne.

Z wyżej powołanych przepisów wynika, że odsetki od kredytu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem łącznego spełnienia następujących warunków:

1) zaciągnięty kredyt pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi przez podatnika z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej;
2) odsetki zostały zapłacone;
3) odsetki nie zwiększają kosztów inwestycji.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK