| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wydatki na windykację należności można zaliczyć do kosztów podatkowych

Czy wydatki na windykację należności można zaliczyć do kosztów podatkowych


W związku z opóźnieniami w płatnościach od kontrahentów wobec naszej firmy, prowadzimy działania windykacyjne w celu ściągnięcia należności. Poniesione koszty windykacyjne dotyczą: korespondencji z dłużnikami, opłat firm windykacyjnych, honorariów prawników, opłat sądowych itp. Powstaje pytanie, czy takie wydatki windykacyjne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w PIT?

Pomimo wszystko należy jeszcze zwrócić uwagę na ważną kwestię, a mianowicie na to, że do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć wierzytelności odpisanych wcześniej jako nieściągalne. 

Pewien wyjątek przewidziano w art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT, wynika z niego, że do kosztów można zaliczyć wierzytelności, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona. 

Wierzytelność nieściągalna to taka, która została udokumentowana postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela, który odpowiada stanowi faktycznemu, wydanym przez organ egzekucyjny lub postanowieniem sądu o:

1. oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub,
2. umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność wymieniona w pkt 1, lub
3. ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo
4. protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Podobne stanowisko można znaleźć w interpretacjach organów podatkowych i orzecznictwie sądów administracyjnych, m.in.: nadal aktualne wyjaśnienie Ministerstwa Finansów z 11 marca 2004 r. znak: PB3-530/8214-56/HR/04, czy wyrok NSA z 15 października 1998 r., sygn. I SA /Po 173/98.

Więcej na temat zaliczania do kosztów nieściągalnych należności

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK