| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wydatki, jakie spółka ponosi na wyjazdy szkoleniowe stanowią koszty podatkowe?

Czy wydatki, jakie spółka ponosi na wyjazdy szkoleniowe stanowią koszty podatkowe?


Tak. Trzeba oczywiście zadbać o właściwe udokumentowanie poniesienia takich wydatków oraz wykazanie ich związku z osiągnięciem przychodem lub zachowaniem źródła przychodu.

Przepis art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT) stanowi, iż kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Wydatki na rozwój zawodowy i integrację pracowników nie zostały wymienione w katalogu wydatków niemogących stanowić kosztów podatkowych. Tym samym o zasadności zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowić będzie ich bezpośredni lub choćby pośredni związek z działalnością gospodarczą spółki.

Jeżeli zatem spółka potrafi udowodnić, że wydatki związane z organizacją wyjazdów szkoleniowych będą prowadzić do nabycia przez pracowników nowych umiejętności, a także wpłyną na poprawę efektywności ich pracy, wówczas takie wydatki będą stanowiły koszty uzyskania przychodów spółki.

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy: Podatki 2011

Dodatkowym elementem przemawiającym za ujęciem przedmiotowych wydatków w katalogu kosztów podatkowych jest wykazanie zwiększenia motywacji pracowników i nawiązania pozytywnych relacji lub poprawy atmosfery w pracy. Można zatem stwierdzić, że spółka będzie podatkowo premiowana za inwestycję w dobre relacje swoich pracowników.

Rzecz jasna, w celu zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, niezbędne jest precyzyjne i rzetelne ich udokumentowanie. Spełnienie wyżej wymienionych przesłanek, wpływających pozytywnie na umiejętności i wzajemne relacje pracowników, powinno zostać potwierdzone poprzez sporządzenie prawidłowej dokumentacji podatkowej potwierdzającej charakter, celowość i związek wydatków z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Na taką dokumentację mogą się składać m.in. następujące elementy:

- opis celu przeprowadzenia szkolenia (np. sporządzony przez dział HR),
- agenda wyjazdu (dotycząca zarówno części szkoleniowej, jak i integracyjnej),
- wskazanie uczestników wyjazdu w postaci listy obecności uczestników,
- materiały szkoleniowe (elektroniczna prezentacja przedstawiona podczas szkoleń, materiały rozdane uczestnikom),
- zdjęcia wykonane podczas szkoleń, treningów i zabaw pracowników
- faktury wystawione przez podmioty biorące udział w organizacji wyjazdu.

Spełnienie wyżej określonych przesłanek oraz odpowiednie ich udokumentowanie uzasadnia ujęcie przedmiotowych wydatków w kosztach podatkowych. Pracodawca, który dokona ich zaliczenia w poczet kosztów, nie powinien mieć problemów z fiskusem.

Źródło: taxonline.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »