| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wydatki na siłownię, basen i treningi sztuk walki mogą być zaliczone do kosztów?

Czy wydatki na siłownię, basen i treningi sztuk walki mogą być zaliczone do kosztów?

W szczególnych warunkach prowadzenia działalności gospodarczej wydatki ponoszone na basen, siłownię oraz opłacenie treningów sportu walki właściciela firmy mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Prowadząc koncesjonowaną działalność gospodarczą polegającą na ochronie osób zgodnie z ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia przedsiębiorca ma wręcz obowiązek stałego utrzymywania sprawności fizycznej, dbania w szczególny sposób o kondycje fizyczną ponosząc często wysokie koszty.

Czy zatem przedsiębiorca taki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności wydatki ponoszone na siłownię, basen, treningi sztuk walki?

Zdaniem fiskusa tak.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów z tytułu działalności gospodarczej podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu lub zachowanie źródła tego przychodu.

Zatem, możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności w momencie dokonywania wydatku, będzie on miał odzwierciedlenie w przychodach.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją przepisu wyrażonego w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT (por. interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2010 r. IPPB1/415-17/10-2/AM, Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie).

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie specyfika prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia pozwala na uznanie wydatków ponoszonych na basen, siłownię i sporty walk, mających na celu utrzymanie dobrej kondycji fizycznej przedsiębiorcy do kosztów działalności gospodarczej.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Dlatego też w takiej sytuacji wydatki ponoszone na basen, siłownię oraz opłacenie treningów sportu walki właściciela firmy mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »