| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy składki członkowskie na rzecz organizacji przedsiębiorców można zaliczyć do kosztów?

Czy składki członkowskie na rzecz organizacji przedsiębiorców można zaliczyć do kosztów?

Ponoszone wydatki na składki członkowskie na rzecz stowarzyszeń, do których przynależność przedsiębiorcy nie jest obowiązkowa, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu tylko częściowo.

Nie ulega wątpliwości, iż niejednokrotnie przynależność przedsiębiorcy do różnorodnych organizacji zrzeszających danego rodzaju przedsiębiorców jest korzystna i ułatwia niejednokrotnie prowadzenie działalności gospodarczej (np. transportowej).

Generalnie też przepisy prawa nie nakładają na przedsiębiorców obowiązku przynależności do takich branżowych organizacji czy stowarzyszeń. Jednakże prawie zawsze przynależność do jakiejś organizacji jest już związana z obowiązkiem regulowania ich składek członkowskich.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 30 lit. b) ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw.

Ale składki na organizacje przedsiębiorców też tylko częściowo można zaliczyć do kosztów - do wysokości łącznie nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15 % kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
Przy czym jeżeli przedsiębiorca nie wypłacał takich wynagrodzeń, kwota składek zaliczana do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 114 zł.

Należy podkreślić, że nie można utożsamiać obowiązku przynależności do organizacji (stowarzyszenia) z obowiązkiem regulowania na jego rzecz składek członkowskich.

Skoro podatnik zdecydował się na przystąpienie do organizacji (jednej bądź nawet kilku) to powinien wywiązywać się z ciążących na nim obowiązków, w tym ponoszenia opłat na składki członkowskie.

Ponoszone wydatki na obowiązkowe składki członkowskie na rzecz stowarzyszeń, do których przynależność przedsiębiorcy nie jest obowiązkowa, nie stanowią w całości kosztów uzyskania przychodu.

Wydatki takie przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów do limitu określonego w art. 23 ust. 1 pkt 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (por. wyrok WSA w Białymstoku z dnia 20 lutego 2008 r., I SA/Bk 582/07).

Polecamy: Podatki 2011

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Tak więc ponoszone wydatki na obowiązkowe składki członkowskie na rzecz stowarzyszeń, do których przynależność przedsiębiorcy nie jest obowiązkowa, nie stanowią w całości kosztów uzyskania przychodu. Wydatki takie przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w ramach limitu określonego w art. 23 ust. 1 pkt 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »