| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wydatki na wieńce pogrzebowe, nekrologi i wiązanki okolicznościowe są kosztem podatkowym?

Czy wydatki na wieńce pogrzebowe, nekrologi i wiązanki okolicznościowe są kosztem podatkowym?

Okazuje się, że fiskus akceptuje zaliczanie takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

W dniu 3 czerwca 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB3/423-39/11-2/IR) wydał interpretację indywidualną, w której odpowiedział na pytanie, czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki na zakup wieńców pogrzebowych i nekrologów w związku ze śmiercią pracownika spółki oraz wydatki na zakup wiązanek okolicznościowych dla przechodzących na emeryturę pracowników spółki.

Wniosek o wydanie interpretacji złożyli reprezentanci spółki, w której wdrożono polityką przestrzegania podstawowych kanonów kultury i zasad współżycia społecznego.

Jej przejawem było m.in. finansowanie z bieżących środków obrotowych zakupów wieńców pogrzebowych oraz nekrologów w przypadku śmierci pracownika spółki.

W sytuacji, gdy pracownicy przechodzą, na emeryturę są im wręczane zakupione ze środków obrotowych wiązanki okolicznościowe.

Organ podatkowy zaakceptował następujące argumenty podatnika:

1. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w katalogu wydatków nieznanych za koszty podatkowe – wydatki, których dotyczy interpretacja spełniają ten warunek.

2. Wydatki za zakup wieńców pogrzebowych, nekrologów oraz wiązanek okolicznościowych ponoszone są w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością stanowią dla niego wydatek o charakterze definitywnym oraz nie zostały wyłączone z możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (podobnie jest w ustawie o PIT).

3. Wydatki na rzecz pracowników, co do zasady, zaliczane są do kosztów uzyskani przychodów, jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i uzyskanymi przychodami oraz nie są wymienione w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodu. W ramach tych wydatków mieszczą. się nie tylko ,,standardowe" wydatki ponoszone przez pracodawcę (takie jak koszty wynagrodzeń zasadniczych, dodatki z tytułu godzin nadliczbowych, różnego rodzaju dodatki, nagrody itp.), ale w pojęciu tym mieszczą się wszelkie świadczenia związane z istniejącym aktualnie lub uprzednio stosunkiem pracy. Jednym z podstawowych kanonów polskiej kultury i powszechnie przyjętą normą zwyczajową jest praktyka upamiętniania zmarłych. Przykładowo w przypadku śmierci pracownika, pracodawca kierując się elementarnymi zasadami współżycia społecznego jest w obowiązku, w dowód uznania dla pracownika, upamiętnić ten fakt poprzez złożenie wieńca na grobie zmarłego i wykup nekrologu.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »