| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy nabycie kabin dla palaczy zwiększa koszty uzyskania przychodów?

Czy nabycie kabin dla palaczy zwiększa koszty uzyskania przychodów?

Restrykcyjność przepisów dotyczących ochrony przed skutkami palenia tytoniu wywołuje czasami konieczność wyposażenia firmy w kabiny dla palaczy. Służyć mogą zarówno pracownikom, czy kontrahentom (np. w biurze) albo klientom (np. w prowadzonej przez nas restauracji). Czy wydatki na ten cel są kosztami podatkowymi?

Jak wynika z wydanych w dniu 18 sierpnia 2011 roku przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie indywidualnych interpretacji prawa podatkowego o numerach IPPB5/443-535/11-4/RS i IPPB5/423-535/11-5/RS, koszt zakupu zarówno kabin dla palaczy przeznaczonych dla pracowników, jak i dla klientów może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu.

Wynika to z faktu, że koszty poniesione zarówno na poprawę warunków pracy pracowników oraz poprawę standardu obsługi klientów, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz można uznać je za wydatki poniesione pośrednio w celu osiągnięcia przychodu.

Ponieważ kabiny te kosztują powyżej 3.500 zł i zakładany okres ich użytkowania zapewne zawsze jest dłuższy niż rok, to będą one uznane za środek trwały. W związku z tym wydatki poniesione na ich zakup będzie się zaliczać do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym taką kabinę jako kompletną i zdatną do użytku wprowadzono do ewidencji środków trwałych.

Zamontowanie takiej kabiny w wynajętym budynku/lokalu (nawet jak jest możliwość jej późniejszego odłączenia) wywołuje taki skutek, że łączne wydatki związane z jej zakupem i montażem są nakładem na stworzenie jednego środka trwałego określanego jako „inwestycja w obcym środku trwałym”.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »