| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Szkolenie osoby współpracującej w kosztach podatkowych firmy - porada

Szkolenie osoby współpracującej w kosztach podatkowych firmy - porada

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych krajowych i międzynarodowych. Mój mąż pomaga mi w prowadzeniu firmy. Mąż planuje ukończyć kurs na prawo jazdy uprawniający do prowadzenia samochodów ciężarowych i specjalistyczne szkolenie wymagane od zawodowych kierowców. Dzięki temu będzie mógł wykonywać pracę kierowcy w zakresie krajowego i międzynarodowego przewozu towarów. Czy wydatki poniesione na szkolenia mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

W przypadku, gdy kursy i szkolenia osoby współpracującej będą miały związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, wydatki związane z dokształcaniem stanowią koszty uzyskania przychodów. W przeciwnym razie wydatki te nie będą spełniać kryterium celowości i nie będą mogły być kosztem podatkowym.

Zasadne jest więc stwierdzenie, że wydatki na szkolenie męża będą przydatne w prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ jako współpracownik będzie on wykonywał czynności kierowcy, a więc czynności, które są ściśle związane z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej transportem drogowym.

Należy jednak wskazać, że organy skarbowe dość często kwestionują możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych firmy wydatków na finansowania kursów i szkoleń współpracowników (zob. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 1 marca 2011 r., nr ITPB1/415-1121a/10/DP, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Urzędu Skarbowego w Kutnie z 19 kwietnia 2007r. nr I-415/17/07, informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie, 2004.11.18, nr PDF II/415-33/2004).

Podstawa prawna:

- art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK