| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Jak należy rozliczyć koszty w spółce partnerskiej?

Jak należy rozliczyć koszty w spółce partnerskiej?

Wspólnicy mogą, w ramach umowy spółki partnerskiej, określić w jakim stopniu będą uczestniczyć w zyskach i stratach spółki. Problem może dotyczyć tego, jak te ustalenia przełożą się na ich obowiązki podatkowe.

1) stosowanie pełne, czyli odpowiednie przepisy prawa bez żadnych zmian w ich dyspozycji są stosowane do drugiego zakresu stosowania – przepisy nie są w tej sytuacji modyfikowane;

2) zastosowanie ze zmianami;

3) niezastosowanie w ogóle – czyli przepisy nie mogą być stosowane, głównie ze względu na ich bezprzedmiotowość lub całkowitą sprzeczność z przepisami ustanowionymi dla unormowania stosunków "dla których miałyby być stosowane odpowiednio".

4) w doktrynie podkreśla się, że również przy częściowym uregulowaniu danej instytucji prawnej w ustawie zawierającej odesłanie, możliwe jest uzupełnienie tej regulacji przez wykorzystanie elementów normy zawartych w regulacji, do której skierowane jest odesłanie.

W omawianym przypadku „odpowiednie” stosowanie oznacza, że wspólnicy mają obowiązek przestrzegania normy zawartej w art. 8 ustawy. To, w jaki sposób zostaną ustalone proporcje dotyczące udziału w zyskach i stratach, ustawa pozostawia woli wspólników. Wielkości te mogą być określone dowolnie (ale zgodnie z przepisami prawa) przez wspólników w umowie spółki.

Jeśli postanowienie dotyczące określenia udziału jest niejednoznaczne i budzi wątpliwości, to  rozwiązanie tej sytuacji znajduje się w ustępie 1 art. 8 ustawy: przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Powoduje to, że po równo należy dzielić pomiędzy nich przychody i koszty uzyskania przychodów.

Następnie, w ustalonej przez wspólników proporcji muszą być rozliczane koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych. W tym przypadku wspólnicy mają obowiązek przestrzegania przepisów ustawy- zasady wyrażonej w art.8. Ta kwestia nie może być odmiennie ustalona w umowie spółki.

Umowa spółki musi uznawać i przestrzegać bezwzględnie obowiązujące regulacje podatkowe dotyczące  zasad określania wobec wspólników przychodów i kosztów oraz okresów rozliczeniowych, w których do przypisania tych wartości powinno dochodzić.

Umowa spółki nie może w tym przypadku zmieniać zakresu obowiązków podatkowych, ponieważ są one bezwzględnie oznaczone w ustawie.

Naczelny Sąd Administracyjny (do 2003.12.31) w Poznaniu w wyroku z dnia 16 marca1995 roku (SA/Po2785/94) podkreślił, że bezprzedmiotowe jest powoływanie się strony skarżącej na zawarte przez nią umowy cywilnoprawne, gdyż nie mogą one zmieniać istniejących obowiązków podatkowych, wynikających z przepisów ustawy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »