| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Jak należy rozliczyć koszty w spółce partnerskiej?

Jak należy rozliczyć koszty w spółce partnerskiej?

Wspólnicy mogą, w ramach umowy spółki partnerskiej, określić w jakim stopniu będą uczestniczyć w zyskach i stratach spółki. Problem może dotyczyć tego, jak te ustalenia przełożą się na ich obowiązki podatkowe.

1) stosowanie pełne, czyli odpowiednie przepisy prawa bez żadnych zmian w ich dyspozycji są stosowane do drugiego zakresu stosowania – przepisy nie są w tej sytuacji modyfikowane;

2) zastosowanie ze zmianami;

3) niezastosowanie w ogóle – czyli przepisy nie mogą być stosowane, głównie ze względu na ich bezprzedmiotowość lub całkowitą sprzeczność z przepisami ustanowionymi dla unormowania stosunków "dla których miałyby być stosowane odpowiednio".

4) w doktrynie podkreśla się, że również przy częściowym uregulowaniu danej instytucji prawnej w ustawie zawierającej odesłanie, możliwe jest uzupełnienie tej regulacji przez wykorzystanie elementów normy zawartych w regulacji, do której skierowane jest odesłanie.

W omawianym przypadku „odpowiednie” stosowanie oznacza, że wspólnicy mają obowiązek przestrzegania normy zawartej w art. 8 ustawy. To, w jaki sposób zostaną ustalone proporcje dotyczące udziału w zyskach i stratach, ustawa pozostawia woli wspólników. Wielkości te mogą być określone dowolnie (ale zgodnie z przepisami prawa) przez wspólników w umowie spółki.

Jeśli postanowienie dotyczące określenia udziału jest niejednoznaczne i budzi wątpliwości, to  rozwiązanie tej sytuacji znajduje się w ustępie 1 art. 8 ustawy: przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Powoduje to, że po równo należy dzielić pomiędzy nich przychody i koszty uzyskania przychodów.

Następnie, w ustalonej przez wspólników proporcji muszą być rozliczane koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych. W tym przypadku wspólnicy mają obowiązek przestrzegania przepisów ustawy- zasady wyrażonej w art.8. Ta kwestia nie może być odmiennie ustalona w umowie spółki.

Umowa spółki musi uznawać i przestrzegać bezwzględnie obowiązujące regulacje podatkowe dotyczące  zasad określania wobec wspólników przychodów i kosztów oraz okresów rozliczeniowych, w których do przypisania tych wartości powinno dochodzić.

Umowa spółki nie może w tym przypadku zmieniać zakresu obowiązków podatkowych, ponieważ są one bezwzględnie oznaczone w ustawie.

Naczelny Sąd Administracyjny (do 2003.12.31) w Poznaniu w wyroku z dnia 16 marca1995 roku (SA/Po2785/94) podkreślił, że bezprzedmiotowe jest powoływanie się strony skarżącej na zawarte przez nią umowy cywilnoprawne, gdyż nie mogą one zmieniać istniejących obowiązków podatkowych, wynikających z przepisów ustawy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK