| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Nagrody wydawane nieodpłatnie w ramach sprzedaży premiowej są kosztem podatkowym

Nagrody wydawane nieodpłatnie w ramach sprzedaży premiowej są kosztem podatkowym

Aby podnieść wartość sprzedaży spółki często decydują się na organizację dla swoich kontrahentów systemu sprzedaży premiowej. Nagradzają kontrahentów, dokonujących zakupów o największej wartości, upominkami rzeczowymi. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną, w której uznał, że wydatki jakie spółka ponosi na nagrody mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych.

Podatnik argumentował, że w sprawie mamy do czynienia z szeroko pojętymi kosztami marketingowymi, mającymi na celu zwiększenie kręgu odbiorców produktów, oferowanych przez spółkę. Przedmiotowych wydatków nie ujęto również w tzw. katalogu negatywnym kosztów podatkowych.

Czy rzeczy otrzymane w ramach sprzedaży premiowej podlegają PIT

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy podzielił to stanowisko. Uznał, że działania spółki, której wnioskodawca jest wspólnikiem, można traktować jako sprzedaż premiową, gdyż przy zakupie przez klienta określonej ilości towaru dochodzi do wydania nagrody. Dyrektor dodał, że stosując taką formę zachęty spółka niewątpliwie motywuje swoich kontrahentów do zwiększonych zakupów.

Mamy więc, w opinii organu podatkowego, do czynienia z wydatkami służącymi zachęceniu klientów do dokonywania zakupów, a tym samym mającymi wpływ na zwiększenie przychodów. Są to zatem wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Podsumowując, Dyrektor IS stwierdził, że organizowana przez spółkę promocja spełnia kryteria „sprzedaży premiowej” i dlatego wydatki poniesione na zakup nagród, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem ich należytego udokumentowania.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Aleksandra Bembnista jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK