| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wydatki na usługi notarialne związane z zakupem akcji innego podmiotu są kosztami podatkowymi?

Czy wydatki na usługi notarialne związane z zakupem akcji innego podmiotu są kosztami podatkowymi?

Podatnicy mają wątpliwości, czy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów obsługi notarialnej związanej z zakupem akcji innego podmiotu (koszty sporządzenia aktu notarialnego oraz wypisów z tego aktu notarialnego)? Okazuje się, że nie wszystkie takie koszty mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.

Jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

W efekcie, z kosztów uzyskania przychodów należy wyłączyć takie wydatki, które są bezpośrednio związane z zakupem udziałów (poniesione na ich nabycie), tj. cenę ich nabycia, koszty obsługi prawnej związanej z zawarciem umowy, koszty ewentualnych innych podatków (np. PCC, jeżeli wystąpi).

Jakie są koszty notarialne przy sprzedaży nieruchomości?

Jak czytamy w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 maja 2009 r., (nr  IBPBI/2/423W-76/09/CzP): „Użycie przez ustawodawcę określenia „wydatków na nabycie” oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów – ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów albo akcji - zalicza się wydatki bezpośrednio związane z nabyciem tych udziałów albo akcji, bez których nie byłoby możliwe ich nabycie lub objęcie. Do wydatków tych należy zaliczyć zapłaconą cenę za udziały albo akcje oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (np. opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, itp.” ().

W przedmiocie kosztów obsługi prawnej, chodzi tu o takie wydatki, które bezpośrednio związane są z transakcją nabycia udziałów (a więc nie koszty, np. doradztwa prawnego związanego z transakcją, gdyż takie należy uważać za ogólnie związane z prowadzoną działalnością).

Czy można uzyskać zwolnienie od kosztów notarialnych?

W przedmiotowej zatem sytuacji, wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów podlegałaby opłata za czynność notarialną w postaci sporządzenia umowy i koszt wydania odpisów umowy.

Natomiast wydatki związane z odbieraniem następnych odpisów (już po nabyciu akcji lub udziałów) stanowiłby koszty pośrednie, ogólnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK