| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Ceny gazu ziemnego w Polsce w 2013 r.

Ceny gazu ziemnego w Polsce w 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 roku ceny gazu dla odbiorców indywidualnych (gospodarstw domowych) będą niższe średnio o 10%. PGNiG złożyło 27 listopada 2012 r. do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o obniżenie taryfy dla paliw gazowych, a 17 grudnia URE zatwierdziło ten wniosek. Od listopada 2013 roku gaz ziemny nie będzie już zwolniony z podatku akcyzowego.

Nowa taryfa, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2013 roku oznacza dla odbiorców gazu z grup od W - 1 do W - 4 spadek płatności o ok. 10%. Dla pozostałych grup odbiorców spadek płatności kompleksowych będzie kształtował się na poziomie od 2 do 4%.

Spadek średnich miesięcznych płatności dla odbiorców grupy W-1, którzy zużywają paliwo gazowe do przygotowania posiłków oznacza obniżenie miesięcznych płatności średnio o 2,61 zł. Odbiorcy z grup taryfowych W-2, pobierający gaz dla celów przygotowania posiłków i podgrzania wody, zapłacą miesięcznie mniej średnio o 10,43 zł. Natomiast odbiorcy, którzy ogrzewają mieszkania gazem (W-3) zapłacą średnio mniej o 39,27 zł netto.

9,90 złFaktury 2014 - PDF

Akcyza na gaz ziemny do celów opałowych

Powodem zmiany taryfy jest pomyślne zakończenie negocjacji w sprawie zmiany formuły cenowej w kontrakcie przedsiębiorstwa z OOO Gazprom Export, w efekcie których PGNiG uzyskało obniżenie bieżących cen zakupowych gazu oraz otrzyma częściowy zwrot kwot już zapłaconych (na skutek działania zasady retroakcji) za okres od 1 kwietnia 2011 r. do 30 września 2012

Skutki finansowe dla poszczególnych grup odbiorców w gospodarstwach domowych pobierających gaz wysokometanowy w podziale na obszary dystrybucyjne przedstawiono poniżej (ceny bez VAT).

WyszczególnieniePłatność miesięczna wg taryfy dotychczasowejPłatność miesięczna wg nowej taryfyMiesięczna różnica w płatnościach (zł/m-c)Spadek płatności [%]
[zł][zł][zł]
12345
W-1  
Obszar Dolnośląskiego OSD27,024,3-2,61-9,7
Obszar Górnośląskiego OSD27,524,9-2,61-9,5
Obszar Karpackiego OSD26,924,3-2,61-9,7
Obszar Mazowieckiego OSD26,423,8-2,62-9,9
Obszar Pomorskiego OSD27,224,6-2,61-9,6
Obszar Wielkopolskiego OSD26,924,3-2,61-9,7
W-2 
Obszar Dolnośląskiego OSD103,092,6-10,42-10,1
Obszar Górnośląskiego OSD105,194,7-10,42-9,9
Obszar Karpackiego OSD103,092,6-10,42-10,1
Obszar Mazowieckiego OSD99,989,5-10,42-10,4
Obszar Pomorskiego OSD105,394,8-10,42-9,9
Obszar Wielkopolskiego OSD101,991,4-10,47-10,3
W-3
Obszar Dolnośląskiego OSD377,15336,26-40,89-10,8
Obszar Górnośląskiego OSD376,09334,05-42,04-11,2
Obszar Karpackiego OSD366,48327,98-38,50-10,5
Obszar Mazowieckiego OSD362,07323,40-38,67-10,7
Obszar Pomorskiego OSD377,78339,76-38,02-10,1
Obszar Wielkopolskiego OSD375,33336,16-39,17-10,4

Taryfa PGNiG w zakresie dostarczania paliw gazowych zatwierdzona została na okres do 30 września 2013 r.

Decyzja zatwierdzająca taryfę opublikowana została w Biuletynie Branżowym URE - Paliwa gazowe z dnia 17 grudnia 2012 r. i jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej URE.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ02
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem Infor.pl »