| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Usługa doradcza związana z dotacją na wytworzenie środka trwałego – czy jest kosztem podatkowym

Usługa doradcza związana z dotacją na wytworzenie środka trwałego – czy jest kosztem podatkowym

Firma produkująca okna uzyskała dotację na budowę hali produkcyjnej. W celu pozyskania dotacji konieczne było jednak skorzystanie z usług doradczych. Wątpliwości podatnika budzi sposób zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku na zakup usługi doradztwa przy ubieganiu się o dofinansowanie.

Wydatki poniesione na zakup usługi doradczej związanej z pozyskaniem dofinansowania na budowę hali produkcyjnej stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodu rozliczane w momencie ich poniesienia.

Zakup usług doradczych związanych z realizacją procesu ubiegania się o uzyskanie dotacji stanowi ogólny koszt prowadzenia działalności gospodarczej, a jego celem jest pozyskanie przez podatnika określonych środków finansowych. Nabycie tego typu usług nie gwarantuje uzyskania dotacji, lecz jest jedną z form pozyskania kapitału.

Udokumentowanie celowości wydatków na usługi doradcze

Fakt, że otrzymane dofinansowanie służy wytworzeniu środka trwałego nie skutkuje koniecznością ujęcia kosztu usług doradczych w wartości początkowej środka trwałego.  Zgodnie z art. 16g. 1 pkt 2 ustawy o CIT za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia.

Stosownie zaś do art.16g ust.4 tej ustawy  za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.

Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Dopłata do środka trwałego – rozliczenia w CIT

Zakup usług doradczych związanych z pozyskaniem dofinansowania należy bardziej utożsamiać z kosztami ogólnymi zarządu, kosztami operacyjnymi i kosztami operacji finansowych, które nie powiększają wartości początkowej środka trwałego.

Unijne dotacje na specjalistyczne doradztwo w zachodniopomorskim

Również organy podatkowe stają na stanowisku, że zakup takich usług stanowi pośredni koszt uzyskania przychodów. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 4 kwietnia 2011 r. (ILPB4/423-15/11-2/ŁM) wskazał, że „wydatki poniesione na (..) usługi doradcze polegające na rozliczeniu projektu poniesione przez Spółkę z własnych środków w celu pozyskania źródeł finansowania projektu, a związane z otrzymaniem środków finansowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013, stanowią – w myśl art. 15 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 4d i ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Tym samym, nie zwiększają one wartości początkowej środków trwałych wytwarzanych w ramach tej inwestycji i nie będą rozliczane w formie odpisów amortyzacyjnych” (podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, Interpretacja indywidualna z 28 października 2011 r. nr IPTPB3/423-166/11-2/KJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, interpretacja z 23 lipca 2009 r., ITPB3/423-251/09/AM).

Należy także dodać, że w sytuacji, gdyby usługa doradcza związana z obsługą uzyskania dofinansowania była realizowana w okresie przekraczającym rok podatkowy, zastosowanie znajdzie w niniejszej sytuacji treść art. 15 ust.4d zdanie drugie ustawy o CIT, zgodnie z którym, jeżeli koszty dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Lech Janicki, ekspert ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »