| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Bony towarowe dla pracowników kontrahenta kosztem uzyskania przychodów

Bony towarowe dla pracowników kontrahenta kosztem uzyskania przychodów

Wartość faktury VAT obciążającej spółkę za zakup przez dystrybutora bonów dla swoich pracowników za zrealizowaną sprzedaż jej produktów będzie stanowiła dla niej koszt uzyskania przychodów.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 19 stycznia 2014 r. (IPTPB3/423-453/13-2/MF).

Sprawa dotyczyła spółki, która w celu zwiększenia sprzedaży zawarła umowę z dystrybutorem jej produktów. Na mocy tej umowy, w czasie trwania ograniczonej czasowo akcji, pracownicy działu handlowego dystrybutora, mogli otrzymać nagrody w postaci bonów towarowych, których wartość zależała od wartości zrealizowanej sprzedaży produktów spółki.

Nagrody były nabywane przez dystrybutora, który następnie obciążył ich wartością spółkę, wystawiając fakturę VAT.

Na tle powyższego spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wartość netto przedmiotowej faktury jest dla stanowi dla niej koszt podatkowy?

Przedstawiając własne stanowisko, spółka wskazała, że mamy do czynienia z kosztem uzyskania przychodu. Możliwość otrzymania bonów stymuluje bowiem pracowników dystrybutora do większej efektywności i wzmożonej sprzedaży. Każda sprzedaż produktów przez pracowników dystrybutora powoduje również wzrost sprzedaży w samej spółce, z uwagi na konieczność uzupełnienia braków magazynowych przez tego pierwszego.

Wydatki poniesione na nagrody dla pracowników dystrybutora są zatem zarówno racjonalnie, jak i celowościowo uzasadnione. Funkcja motywacyjna bonów i ich przełożenie na sprzedaż produktów pozwala zaliczyć wartość wspomnianej faktury do kosztów uzyskania przychodów spółki.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Ustawa o VAT 2014

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał to stanowisko za prawidłowe. W przedmiotowej sprawie mamy zatem do czynienia z kosztem podatkowym, ze względu na istnienie związku przyczynowo - skutkowego z osiąganym przez spółkę przychodem. przychodem. Wydatki mają zatem na celu intensyfikację sprzedaży i w rezultacie spełniają przesłanki wymienione w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT tj. mają na celu osiągnięcie, zachowanie lub zabezpieczenie przychodów, oraz nie są kosztami wymienionymi w art. 16 ust. 1 ustawy.

Michał Jędrasiak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

DEFIDE Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »