| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Wydatki na modernizację stoisk handlowych kontrahentów kosztem podatkowym

Wydatki na modernizację stoisk handlowych kontrahentów kosztem podatkowym

Wydatki ponoszone przez spółkę prowadzącą handel hurtowy na modernizację stoisk sprzedaży detalicznej odbiorców jej towarów są kosztem uzyskania przychodów tej spółki.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 1 kwietnia 2014 r.

Pomoc finansowa dla kontrahentów

Przedmiotem interpretacji indywidualnej było planowane przez spółkę (prowadzącą handel hurtowy towarów) przekazanie odbiorcom jej towarów (punktom sprzedaży detalicznej) środków finansowych „opłaty” na modernizację ich stoisk sprzedaży. Odbiorcy w ramach otrzymanego wsparcia finansowego zobowiązać się mieli także do zapewnienia odpowiedniej wysokości zakupów oferowanych przez spółkę towarów.

Dodatkowo w razie nie osiągnięcia umówionego poziomu zakupów odbiorcy zobowiązali się do zwrotu części lub całości otrzymanej opłaty.

Spółka zadała pytanie, czy środki finansowe (opłaty) wydatkowane na modernizację punktów sprzedaży detalicznej odbiorców jej towarów może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Wydatki mające na celu zwiększenie przychodów są kosztem podatkowym

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydatki takie mają na celu zwiększenie sprzedaży towarów spółki, a w konsekwencji zwiększenie przychodów spółki. Tym samym wydatki takie mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy zaznaczył jednak, że w przypadku otrzymania zwrotu części lub całości opłat, zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów, zwrócone kwoty należy zaliczyć do przychodów.

Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy zaznaczył, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący tę działalność. Ale nie każdy wydatek ponoszony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowić może koszt uzyskania przychodu i jako taki podlegać odliczeniu od postawy opodatkowania.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Druki PIT 2013 / 2014 i broszury informacyjne MF

Limity ulg i odliczeń w PIT 2013 / 2014

Działalność gospodarcza, co do zasady, nastawiona jest na zysk, czyli osiąganie dochodu. Skutki podejmowanych nietrafionych decyzji gospodarczych nie mogą w każdym przypadku być przerzucane na Skarb Państwa poprzez obniżanie podstawy opodatkowania, dlatego każda decyzja związana ponoszeniem kosztu winna być odpowiednio uzasadniona i udokumentowana.

Aby można było zaliczyć ponoszone wydatki do kosztów uzyskania przychodów podatnik musi udowodnić i udokumentować, że w momencie ich ponoszenia były celowe z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik powinien – w toku ewentualnego postępowania podatkowego czy kontrolnego – udowodnić, że w momencie ponoszenia wydatków celem ich było osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów oraz że jego działanie było staranne i racjonalne.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

prawnik i PM kancelarii SWLEX

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK