| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Co możemy wrzucić w koszty?

Co możemy wrzucić w koszty?

Prowadząc działalność gospodarczą, często zastanawiamy się, jakie wydatki możemy uznać za koszt uzyskania przychodu. Im większe koszty – tym mniejszy dochód, dlatego dzięki umiejętnej optymalizacji podatkowej możemy znacznie zyskać i obniżyć należny do zapłaty podatek dochodowy. Jeśli masz firmę i nie wiesz, co możesz wrzucić w koszty, a co nie, mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Co można uznać za koszt?

Kosztem są wszelkie dojazdy służbowe, wynajem lokalu, wyposażenie stanowiska pracy, media, zakup narzędzi, sprzętu i oprogramowania, a także wynagrodzenia pracowników i współpracowników. Oprócz standardowych wydatków, takich jak zakup towarów czy materiałów, przedsiębiorca może wrzucić w koszty wiele innych rzeczy. Za koszt uznana może być także odzież, np. fartuch, ochronna oraz odzież niezbędna do wykonywania zawodu. Ponadto odpisane mogą zostać wszelkie kursy i szkolenia związane z prowadzoną działalnością, lecz niemające charakteru osobistego.

Sponsoring i darowizna kosztem podatkowym firmy

Kolejną grupą kosztów są wydatki związane z użytkowaniem samochodu firmowego. Mogą nimi być: paliwo, opłata za serwis, parking czy rata leasingowa, jednakże tylko wtedy, kiedy wydatki te są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wszelkie prywatne podróże nie mogą być uznane za koszt.

Pracując z domu

Prowadząc firmę we własnym mieszkaniu, niektóre z ponoszonych wydatków również możemy uznać za koszt uzyskania przychodu. Odpisać możemy część wydatków eksploatacyjnych bądź związanych z utrzymaniem mieszkania. Jednak by można było je wrzucić w koszty, należy spełnić określone warunki. Po pierwsze, adres mieszkania musi zostać zgłoszony jako siedziba firmy. Następnie, w urzędzie gminy, należy zgłosić prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu. Kosztem może być np. część czynszu (po wcześniejszym wydzieleniu części powierzchni mieszkania na prowadzenie działalności), część ubezpieczenia i raty kredytu płaconych na mieszkanie, opłata za internet, telefon, a także remont czy zakup umeblowania do części mieszkania, w której prowadzimy działalność. Wszystkie wydatki, które chcemy wrzucić w koszty, muszą być udokumentowane, uzasadnione i poniesione wyłącznie w związku z prowadzeniem firmy, a tym samym nie mogą być wydatkami osobistymi.

Polecamy produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Spotkania biznesowe, obiady firmowe, alkohol

Nie każdy obiad biznesowy może być uznany za koszt. W koszty uzyskania przychodu można wrzucić tylko te wydatki na posiłki, podczas których prowadzone są rozmowy bądź negocjacje biznesowe, a głównym ich celem jest kreowanie lub poprawa wizerunku firmy. Jeśli chodzi o wydatki poniesione na alkohol zakupiony na spotkaniu z kontrahentem, tu sytuacja również nie jest jednoznaczna. Warunkiem, na podstawie którego alkohol może być uznany za koszt, są okoliczności jego podania oraz sensowne ich udokumentowanie.

Ministerstwo Finansów o wydatkach na alkohol w kosztach uzyskania przychodów

Autor: Edyta Piekarska - magister ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wiceprezes firmy BrainSHARE IT sp. z o.o. - producenta systemu SaldeoSMART do odczytywania danych z dokumentów. Analityk biznesowy i specjalista z zakresu optymalizacji i automatyzacji pracy wraz z elektronicznym obiegiem dokumentów.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zdjęcia

Edyta Piekarska - magister ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wiceprezes firmy BrainSHARE IT sp. z o.o. - producenta systemu SaldeoSMART do odczytywania danych z dokumentów. Analityk biznesowy i specjalista z zakresu optymalizacji i automatyzacji pracy wraz z elektronicznym obiegiem dokumentów.
Edyta Piekarska - magister ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wiceprezes firmy BrainSHARE IT sp. z o.o. - producenta systemu SaldeoSMART do odczytywania danych z dokumentów. Analityk biznesowy i specjalista z zakresu optymalizacji i automatyzacji pracy wraz z elektronicznym obiegiem dokumentów.

PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Tyniec

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK