| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Przedsiębiorca zaliczy do kosztów wydatki na studia doktoranckie

Przedsiębiorca zaliczy do kosztów wydatki na studia doktoranckie

Wydatki na studia doktoranckie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Ze względu na presję konkurencji i wymagania klientów pogłębianie wiedzy z zakresu swojej specjalizacji zawodowej jest bezpośrednio związane z jakością wykonywania usług. Uzyskanie tytułu naukowego w dziedzinie, którą zajmuje się na co dzień wyróżnia przedsiębiorcę na rynku pracy i przyciąga klientów, co przekłada się na zwiększenie dochodów.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby  Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 19 września 2016 r. (nr IPPB1/4511-854/16-3/AM).

O interpretację wystąpił podatnik, który od kilku lat wykonuje zawód radcy prawnego w formie spółki partnerskiej radców prawnych i adwokatów. Świadczy w ramach spółki pomoc prawną, polegającą m.in. na reprezentowaniu interesów klientów w postępowaniach przed sądem, udzielaniu porad prawnych, przygotowywaniu dokumentów prawnych. Ponadto kieruje praktyką spółki skierowaną na świadczenie usług prawnych dla organizacji pozarządowych, w tym stowarzyszeń.

Mając na uwadze korporacyjny obowiązek dokształcania (art. 14 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego), potrzebę podnoszenia swoich umiejętności oraz presję konkurencyjną na rynku usług prawnych i wymagania klientów, a także chęć pogłębiania specjalizacji zawodowej w zakresie prawa cywilnego oraz z dziedziny funkcjonowania organizacji pozarządowych, od 2014 r. ów radca odbywa niestacjonarne studia doktoranckie z zakresu prawa. Ponadto radca jest doktorantem z opieką naukową w Katedrze Prawa Cywilnego, doktorat wykonuje z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Czesne wynosi 7 500 zł za rok studiów. Dotychczas radca poniósł wydatki tytułem czesnego za I i II rok studiów w łącznej kwocie 15 000 zł. Opłaty te zaliczył do kosztów uzyskania przychodu z działalności prowadzonej w ramach wyżej opisanej spółki partnerskiej.

Stanowisko to uzasadnione jest zbieżnością materii studiów doktoranckich z przedmiotem prowadzonej przez wnioskodawcą w ramach spółki partnerskiej działalności. Uzyskane podczas studiów doktoranckich wiedza i kompetencje mają bezpośrednie przełożenie na usługi, które wnioskodawca świadczy w ramach prowadzonej działalności. Fakt ten wykorzystuje również w celach promocyjnych w kontaktach z klientami oraz na stronie internetowej swojej Kancelarii.

W interpretacji indywidualnej z 19 września 2016 r. (nr IPPB1/4511-854/16-3/AM) Dyrektor Izby  Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.

Organ podatkowy przypomniał, że możliwość zaliczenia wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest zatem od łącznego spełnienia trzech przesłanek, a mianowicie:

1)      koszty te muszą być faktycznie poniesione

2)      poniesienie kosztów musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodów (zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów)

3)      musi istnieć związek między poniesionym kosztem i przychodem

Mając na uwadze, iż wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów doktoranckich nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o PIT, zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem organu podatkowego podnoszenie kwalifikacji, doskonalenie zawodowe niewątpliwie wpływa na konkurencyjność wnioskodawcy i prowadzonej przez niego spółki na rynku, usług prawnych oraz rozszerza krąg klientów, co w konsekwencji ma wpływ na zwiększenie przychodów. Obecnie na rynku usług prawniczych jest ogromna konkurencja, a rozwijanie specjalizacji i uzyskiwanie dodatkowych kompetencji jest niezbędne, wyróżniając radcę prawnego (spółkę partnerską) na tym rynku, zapewniając atrakcyjność wizerunkową przyciągając klientów, pozwalając świadczyć usługi o wyższym standardzie i jakości.

Podsumowując, poniesione przez wnioskodawcę wydatki na niestacjonarne studia doktoranckie - wpłaty tytułem czesnego za odbywane studia - stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ustawy o PIT.

 Opracowała Iga Kucharska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK