| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Przedsiębiorca zaliczy do kosztów wydatki na studia doktoranckie

Przedsiębiorca zaliczy do kosztów wydatki na studia doktoranckie

Wydatki na studia doktoranckie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Ze względu na presję konkurencji i wymagania klientów pogłębianie wiedzy z zakresu swojej specjalizacji zawodowej jest bezpośrednio związane z jakością wykonywania usług. Uzyskanie tytułu naukowego w dziedzinie, którą zajmuje się na co dzień wyróżnia przedsiębiorcę na rynku pracy i przyciąga klientów, co przekłada się na zwiększenie dochodów.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby  Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 19 września 2016 r. (nr IPPB1/4511-854/16-3/AM).

O interpretację wystąpił podatnik, który od kilku lat wykonuje zawód radcy prawnego w formie spółki partnerskiej radców prawnych i adwokatów. Świadczy w ramach spółki pomoc prawną, polegającą m.in. na reprezentowaniu interesów klientów w postępowaniach przed sądem, udzielaniu porad prawnych, przygotowywaniu dokumentów prawnych. Ponadto kieruje praktyką spółki skierowaną na świadczenie usług prawnych dla organizacji pozarządowych, w tym stowarzyszeń.

Mając na uwadze korporacyjny obowiązek dokształcania (art. 14 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego), potrzebę podnoszenia swoich umiejętności oraz presję konkurencyjną na rynku usług prawnych i wymagania klientów, a także chęć pogłębiania specjalizacji zawodowej w zakresie prawa cywilnego oraz z dziedziny funkcjonowania organizacji pozarządowych, od 2014 r. ów radca odbywa niestacjonarne studia doktoranckie z zakresu prawa. Ponadto radca jest doktorantem z opieką naukową w Katedrze Prawa Cywilnego, doktorat wykonuje z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Czesne wynosi 7 500 zł za rok studiów. Dotychczas radca poniósł wydatki tytułem czesnego za I i II rok studiów w łącznej kwocie 15 000 zł. Opłaty te zaliczył do kosztów uzyskania przychodu z działalności prowadzonej w ramach wyżej opisanej spółki partnerskiej.

Stanowisko to uzasadnione jest zbieżnością materii studiów doktoranckich z przedmiotem prowadzonej przez wnioskodawcą w ramach spółki partnerskiej działalności. Uzyskane podczas studiów doktoranckich wiedza i kompetencje mają bezpośrednie przełożenie na usługi, które wnioskodawca świadczy w ramach prowadzonej działalności. Fakt ten wykorzystuje również w celach promocyjnych w kontaktach z klientami oraz na stronie internetowej swojej Kancelarii.

W interpretacji indywidualnej z 19 września 2016 r. (nr IPPB1/4511-854/16-3/AM) Dyrektor Izby  Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.

Organ podatkowy przypomniał, że możliwość zaliczenia wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest zatem od łącznego spełnienia trzech przesłanek, a mianowicie:

1)      koszty te muszą być faktycznie poniesione

2)      poniesienie kosztów musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodów (zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów)

3)      musi istnieć związek między poniesionym kosztem i przychodem

Mając na uwadze, iż wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów doktoranckich nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o PIT, zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem organu podatkowego podnoszenie kwalifikacji, doskonalenie zawodowe niewątpliwie wpływa na konkurencyjność wnioskodawcy i prowadzonej przez niego spółki na rynku, usług prawnych oraz rozszerza krąg klientów, co w konsekwencji ma wpływ na zwiększenie przychodów. Obecnie na rynku usług prawniczych jest ogromna konkurencja, a rozwijanie specjalizacji i uzyskiwanie dodatkowych kompetencji jest niezbędne, wyróżniając radcę prawnego (spółkę partnerską) na tym rynku, zapewniając atrakcyjność wizerunkową przyciągając klientów, pozwalając świadczyć usługi o wyższym standardzie i jakości.

Podsumowując, poniesione przez wnioskodawcę wydatki na niestacjonarne studia doktoranckie - wpłaty tytułem czesnego za odbywane studia - stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ustawy o PIT.

 Opracowała Iga Kucharska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK