| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Koszty uzyskania przychodu przy zbyciu amortyzowanych składników majątku

Koszty uzyskania przychodu przy zbyciu amortyzowanych składników majątku

Spółka powinna w pierwszej kolejności ustalić wartość początkową środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, otrzymanych aportami w postaci przedsiębiorstw, a następnie wartość początkową pomniejszoną o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych i uzyskaną po porównaniu różnicę - na podstawie art. 15 ust. 1s ustawy o CIT - zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 stycznia 2017 r., 2461-IBPB-1-3.4510.1161.2016.1.TS.

Sprawa dotyczyła spółki, która przewiduje w przyszłości utworzenie spółki z o.o. Do nowo utworzonej spółki może zostać wniesiony wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w zamian za co nowa spółka wyemituje dla wnoszącego wkład swoje udziały o łącznej wartości nominalnej równej lub zbliżonej do wartości rynkowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa z dnia dokonania aportu. Wartość przedmiotowego aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesiona zostanie w przeważającej części na kapitał zakładowy spółki i jedynie w niewielkiej części, wartość wkładu może zostać wniesiona na kapitał zapasowy spółki.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, w jakiej wysokości należy ustalić koszt uzyskania przychodu spółki z tytułu odpłatnego zbycia amortyzowanych składników majątkowych wchodzących w skład nabytej w drodze aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że w przypadku sprzedaży amortyzowanych składników majątkowych znajdzie zastosowanie przepis art. 15 ust. 1u ustawy o CIT, zgodnie z którym, w przypadku zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub komercjalizowanej własności intelektualnej, wniesionej przez podmiot komercjalizujący, nabytych w sposób, o którym mowa w ust. 1s, koszty uzyskania przychodów ustala się w wysokości, o której mowa w tym przepisie, pomniejszonej o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne.

W przypadku zbycia przez spółkę amortyzowanych składników majątkowych kosztem uzyskania przychodów będzie jego wartość początkowa pomniejszona o dokonane przez spółkę oraz zbywcę odpisy amortyzacyjne.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata           

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska spółka przytoczyła szereg potwierdzających je interpretacji podatkowych

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko spółki w całości za prawidłowe.

Stanisław Kędzierski

Źródło: taxonline.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Mejri

Dorota Mejri – Psycholog, coach, konsultant, trener biznesu. Szkolenia prowadzi od 17 lat. Absolwentka studiów podyplomowych z Zarządzania i Marketingu , Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Krakowskiej Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów Gestalt Ukończyła Podyplomowe Studium Coachingu i Mentoringu Organizacyjnego na UŁ. Posiada certyfikaty CoachWise Coaching Essentials oraz CoachWise Mentoring Essentials. Prowadzi warsztaty z zakresu kompetencji menedżerskich, efektywności osobistej oraz warsztaty doskonalące umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Uczestniczyła w realizacji wielu projektów doradczych, m.in. dla PKO BP S.A. (wprowadzenie i realizacja nowej strategii personalnej), Renault Kiljańczyk (analiza CRM). Jest współrealizatorką projektu standaryzacji obsługi klienta z kilkunastu zakładach energetycznych w Polsce, a także konsultantem i audytorem w zakresie wprowadzania i realizacji standardów obsługi klienta dla PGE Dystrybucja S.A. Przygotowała i zrealizowała projekt coachingu dla kadry menedżerskiej Veolii, którym objęto 26 dyrektorów i kierowników firmy. Osobiście przeprowadziła 10 procesów coachingowych w tym projekcie. Aktywnie uczestniczy w pracach grupy Experiential Educators Europe, prowadząc warsztaty poza granicami Polski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK