| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Koszty uzyskania przychodu przy zbyciu amortyzowanych składników majątku

Koszty uzyskania przychodu przy zbyciu amortyzowanych składników majątku

Spółka powinna w pierwszej kolejności ustalić wartość początkową środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, otrzymanych aportami w postaci przedsiębiorstw, a następnie wartość początkową pomniejszoną o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych i uzyskaną po porównaniu różnicę - na podstawie art. 15 ust. 1s ustawy o CIT - zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 stycznia 2017 r., 2461-IBPB-1-3.4510.1161.2016.1.TS.

Sprawa dotyczyła spółki, która przewiduje w przyszłości utworzenie spółki z o.o. Do nowo utworzonej spółki może zostać wniesiony wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w zamian za co nowa spółka wyemituje dla wnoszącego wkład swoje udziały o łącznej wartości nominalnej równej lub zbliżonej do wartości rynkowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa z dnia dokonania aportu. Wartość przedmiotowego aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesiona zostanie w przeważającej części na kapitał zakładowy spółki i jedynie w niewielkiej części, wartość wkładu może zostać wniesiona na kapitał zapasowy spółki.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, w jakiej wysokości należy ustalić koszt uzyskania przychodu spółki z tytułu odpłatnego zbycia amortyzowanych składników majątkowych wchodzących w skład nabytej w drodze aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że w przypadku sprzedaży amortyzowanych składników majątkowych znajdzie zastosowanie przepis art. 15 ust. 1u ustawy o CIT, zgodnie z którym, w przypadku zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub komercjalizowanej własności intelektualnej, wniesionej przez podmiot komercjalizujący, nabytych w sposób, o którym mowa w ust. 1s, koszty uzyskania przychodów ustala się w wysokości, o której mowa w tym przepisie, pomniejszonej o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne.

W przypadku zbycia przez spółkę amortyzowanych składników majątkowych kosztem uzyskania przychodów będzie jego wartość początkowa pomniejszona o dokonane przez spółkę oraz zbywcę odpisy amortyzacyjne.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata           

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska spółka przytoczyła szereg potwierdzających je interpretacji podatkowych

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko spółki w całości za prawidłowe.

Stanisław Kędzierski

Źródło: taxonline.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK