| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Wynagrodzenie żony wspólnika spółki cywilnej, zatrudnionej w tej spółce na podstawie umowy o pracę

Wynagrodzenie żony wspólnika spółki cywilnej, zatrudnionej w tej spółce na podstawie umowy o pracę

Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Chcę zatrudnić w spółce moją żonę. Od 5 lat pozostajemy w rozdzielności majątkowej. Wspólnik obawia się, czy będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wynagrodzenie wypłacone mojej żonie.

Obawy wspólnika są uzasadnione.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zezwalają na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Widzimy więc, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej nie zaliczy do koszów uzyskania przychodów wynagrodzenia, które wypłaca małżonkowi z tytułu zatrudnienia w spółce. Co więcej, również jego wspólnik nie uzna za koszt podatkowy wynagrodzenia wypłaconego małżonce drugiego wspólnika.

Bez znaczenia dla możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wynagrodzenia dla małżonka jednego ze wspólników spółki cywilnej pozostaje fakt ustanowienia między jednym ze wspólników, a jego małżonkiem rozdzielności majątkowej. Istotne jest jedynie trwanie związku małżeńskiego, a ustanowienie rozdzielności majątkowej nie powoduje rozwiązania małżeństwa.

Wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia małżonka nie zależy od podstawy świadczenia pracy, a więc nie ma znaczenia, czy spółka podpisze z małżonkiem umowę o pracę, umowę zlecenia, czy też umowę o dzieło.

Do kosztów uzyskania przychodów może Pan natomiast zaliczyć inne koszty niż „wartość własnej pracy” małżonka. Jeżeli zatem zatrudniona małżonka odbędzie delegację, w związku z którą poniesie wydatki, koszty te stanowią koszty podatkowe. Pamiętać jednak musimy, że delegacja musi mieć związek z prowadzoną działalnością spółki i zostanie odbyta w celu uzyskania przychodów albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Warto przypomnieć, że w sytuacji zatrudnienia małżonki, podatnik obowiązany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami pełnić funkcję płatnika podatku, a więc powinien dopełnić wszystkich obowiązków nałożonych przez prawo podatkowe na płatnika (pobierać i odprowadzać comiesięczną zaliczkę od wynagrodzenia, na koniec roku podatkowego sporządzić informację o dochodach).

Podsumowując: wynagrodzenie za pracę małżonka jednego ze wspólników spółki cywilnej zatrudnionego w spółce nie stanowi kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej żadnego wspólnika, bez względu na tytuł prawny stanowiący podstawę wypłaconego wynagrodzenia oraz małżeński ustrój majątkowy (rozdzielność majątkowa).

Podstawa prawna: art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK