| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Czy są kosztem uzyskania przychodów odsetki od kredytu zapłacone w czasie realizacji inwestycji

Czy są kosztem uzyskania przychodów odsetki od kredytu zapłacone w czasie realizacji inwestycji

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością buduje magazyn. Zamierza wykorzystywać go przez dłuższy okres na składowanie własnych towarów, a w części przeznaczyć pod wynajem. Na realizację inwestycji spółka zaciągnęła kredyt, od którego płaci miesięczne odsetki. Czy może je zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty?

Nie jest to możliwe. Wybudowany magazyn spółka zamierza przez wiele lat wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej, dlatego budowę należy potraktować jako realizację inwestycji. 

W takim przypadku nie obowiązuje zasada bezpośredniego uznawania za koszty podatkowe odsetek zapłaconych od kredytów (odsetek) zaciągniętych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Odsetki od kredytu naliczone i zapłacone w czasie budowy magazynu nie zwiększą więc kosztów uzyskania przychodów już w momencie zapłaty.

Z przepisów regulujących podatki dochodowe (zarówno podatek dochodowy od osób prawnych, który płaci spółka z ograniczona odpowiedzialnością jak i podatek dochodowy od osób fizycznych) wynika, że za koszty uzyskania przychodów nie uważa się odsetek, prowizji, różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Przyjęte regulacje nie oznaczają jednak, że koszty realizacji inwestycji (również zapłacone odsetki) w ogóle nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Inne są jedynie zasady zaliczania ich do kosztów podatkowych. A więc musimy „wstrzymać się” z zaliczeniem odsetek do kosztów podatkowych do czasu przekazania magazynu (jako środka trwałego) do używania. 

W czasie budowy magazynu odsetki będą zwiększać jego wartość początkową, którą w przypadku wytwarzania środka trwałego we własnym zakresie stanowi tzw. koszt wytworzenia. 

Do kosztów wytworzenia ustawodawca zaliczył między innymi odsetki i prowizje naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Zapłacone w czasie budowy magazynu odsetki od kredytu zwiększą więc jego wartość początkową. Podatnik zaliczy je do kosztów podatkowych pośrednio, poprzez odpisy amortyzacyjne, a więc amortyzując wybudowany magazyn. 

Warto pamiętać, że za dzień przekazania do używania środka trwałego należy traktować dzień, w którym faktycznie przekazano środek trwały do używania. Nie jest to dzień, w którym wprowadziliśmy środek trwały do ewidencji środków trwałych.

Zauważmy również, że opisane zasady dotyczą nie tylko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale również podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. A więc podobnie rozliczą odsetki zapłacone od kredytu w czasie realizacji inwestycji również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (samodzielnie albo w innych formach).

Podstawa prawna:
- art. 16 ust.1 pkt 12, art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 23 ust.1 pkt 33, art. 22g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK