| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Czy wydatki na zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów?

Czy wydatki na zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów?

Zdaniem organów podatkowych wydatku na zakup okularów korekcyjnych do swojego użytku przedsiębiorca nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej.

Również orzecznictwo sądów administracyjnych jest co do zasady zbieżne z poglądami organów podatkowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 30 października 2006 r. (sygn. I SA/Ke 209/06) stwierdził m.in.:

„(…) zakup okularów korekcyjnych nie wychodzi poza realizację zwykłych, normalnych potrzeb danej osoby fizycznej niezależnie od tego, czy prowadzi ona działalność gospodarczą. Celem poniesionego w tym zakresie wydatku była ochrona wzroku z powodu jego wad w ogóle, a nie jedynie w związku z prowadzona działalnością zarobkową. Stąd uprawnionym było uznanie tego wydatku, jako typowego wydatku osobistego. Na podatniczce ciążyło zaś wykazanie, że istnieje ścisły związek tych wydatków z właśnie wykonywaną przez nią działalnością. Skarżąca nie wykazała istnienia obiektywnej konieczności posiadania okularów korekcyjnych w związku z wykonywaną pracą, np. wynikającą z zaleceń lekarskich czy też danego rodzaju wady wzroku. W świetle powyższego uprawnionym stało się przyjęcie przez organy, że te wydatki nie miały związku z przychodem. Taka ocena nie nosi cech dowolności.”

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK