| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Czy wydatki na zakup bonów towarowych można zaliczyć do kosztów?

Czy wydatki na zakup bonów towarowych można zaliczyć do kosztów?

Zakupu bonów towarowych nie można uznać jako zakupu towarów lub usług w celu uzyskania przychodów. Bony towarowe wyrażają bowiem jedynie prawo do nabycia w określonej perspektywie czasowej pewnych bliżej nie sprecyzowanych dóbr konsumpcyjnych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby dany wydatek można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zaistnieć muszą kumulatywnie dwa warunki:

1) celem poniesienia wydatku powinno być osiągnięcie przychodu,

2) wydatek ten nie może znajdować się w określonym w art. 23 katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Podatnik ma możliwość odliczenia wszelkich faktycznie poniesionych kosztów, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą a zatem, że ich poniesienie miało lub mogło mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Nie będzie zaś kosztem uzyskania przychodów taki wydatek, który oceniany w sposób obiektywny, nie może prowadzić do osiągnięcia przychodów, ani też nie może mieć wpływu na uzyskiwany przychód bądź jego źródło (por. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 lutego 2010 r., sygn. I SA/Gl 764/09).

Wykazanie spełnienia warunków, od których zależne jest zaliczenie wydatków do kosztów, należy do podatnika. Brak odpowiedniego udokumentowania wydatków i ich związku przyczynowo-skutkowego z osiąganym przychodem prowadzi do zakwestionowania kosztów uzyskania przychodu.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że wydatki poniesione na zakup bonów towarowych nie będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ze względu na fakt niemożności wykazania istnienia związku przyczynowego z osiąganym przychodem.

Zaliczenie konkretnych wydatków do kosztów uzyskania przychodów musi mieć oparcie w konkretnych zdarzeniach prowadzących do osiągnięcia przychodu nawet w przyszłości. Warunkiem zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest ich bezpośredni wpływ na wielkość przychodu.

Zakupu bonów towarowych nie można uznać jako zakupu towarów lub usług w celu uzyskania przychodów. Bony towarowe wyrażają bowiem jedynie prawo do nabycia w określonej perspektywie czasowej pewnych bliżej nie sprecyzowanych dóbr konsumpcyjnych. 

Polecamy: serwis PIT

Ewentualne faktury dokumentujące zakup bonów nie będą dokumentowały zakupu towarów mających się przyczynić do osiągnięcia przychodu, nie mogą więc być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »