| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Czy odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi jest kosztem podatkowym

Czy odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi jest kosztem podatkowym

Spółka z o.o. niezgodnie z przepisami prawa pracy rozwiązała umowę o pracę z pracownikiem. W toku postępowania sądowego wszczętego przez zwolnionego pracownika zawarto ugodę sądową, na mocy której pracodawca wypłacił byłemu pracownikowi odszkodowanie. Czy Spółka może wypłacone odszkodowanie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W wyroku z 9 lipca 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 438/10 Wojewódzki Sąd administracyjny w Łodzi, podkreślił, że odszkodowania wypłacanego byłemu pracownikowi, ani też wydatków poniesionych w związku z poszukiwaniem dla niego nowego miejsca zatrudnienia, nie można powiązać z osiągniętym czy planowanym przychodem spółki.

Wydatki te ponoszone są w czasie, kiedy ich beneficjent nie jest pracownikiem spółki, tj. gdy nie ma żadnego wpływu na osiągnięte przez stronę wyniki ekonomiczne. W konsekwencji, Sąd uznał, że wydatki poniesione przez spółkę w związku z wykonaniem przedmiotowej ugody nie mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Źródło:

- interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 lutego 2011 r. (nr IBPBI2/423-1693/10/CzP), z 9 sierpnia 2011 r. (nr IBPBI/2/423-519/11/BG) oraz z 25 stycznia 2011 r. (nr IBPBI/2/423-1508/10/BG),

- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 sierpnia 2008 r., nr IP-PB3-423-743/08-2/DG.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK