| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Opłata za przedszkole dziecka nie stanowi kosztu uzyskania przychodu

Opłata za przedszkole dziecka nie stanowi kosztu uzyskania przychodu

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 października 2014 r. (nr IBPBI/1/415-858/14/KB) uznał, że osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może odliczyć czesnego za prywatne przedszkole dziecka jako kosztu opieki nad małoletnim, w związku z tym, że są to jej osobiste wydatki.

Mama prowadzi biuro rachunkowe, dziecko chodzi do przedszkola

Sprawa dotyczyła podatniczki, która prowadzi biuro rachunkowe. Ze względu na swoje obowiązku musiała zapisać swoje dziecko do przedszkola. W związku z tym, że w państwowym przedszkolu nie było wolnych miejsc, musiała zapisać swoje dziecko do prywatnego placówki. We wcześniejszym okresie w opiece nad dzieckiem pomagała matka podatniczki, jednak ze względu na swój stan zdrowia nie mogła tego dłużej robić. Podatniczka wystąpiła z zapytaniem czy opłatę za przedszkole, tj. czesne i opłatę za wyżywienie, udokumentowaną fakturami wystawionymi przez przedszkole, Wnioskodawczyni może uznać za kosztu uzyskania przychodu w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej?

Zdaniem Wnioskodawczyni, opłata za przedszkole jest kosztem uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania labo zabezpieczenia źródła przychodów, niewymieniony w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatniczka podtrzymywała swoje stanowisko tym, że jest jedyną osobą w firmie, posiadającą certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz ponosi pełna odpowiedzialność za ewentualne błędy związane z charakterem jej pracy, co w konsekwencji oznacza, iż musi być w miejscu pracy przez cały czas otwarcia biura. Sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem uniemożliwiłoby jej przebywanie w siedzibie firmy, a co za tym idzie, nie mogłaby uzyskiwać przychodów, gdyż zostałaby zmuszona do zamknięcia firmy.

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Wydatki na przedszkole nie mają związku z przychodem z działalności gospodarczej

Organ miał inne zdanie. Uznał, że brak jest podstaw do zaliczania do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez Podatniczkę działalności gospodarczej wydatków ponoszonych z związku z pobytem jej dziecka w przedszkolu. Opłaty te nie są bowiem ponoszone w celu uzyskania przychodu z tej działalności, bądź też zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodu, lecz w celu prawidłowego wywiązania się Wnioskodawczyni i jej męża z ciążących na nich obowiązków rodzicielskich. Zapewnienie prawidłowej opieki nad małoletnim dzieckiem jest obowiązkiem rodziców wynikającym z prywatnej sfery ich życia, niezależnym od ich aktywności zawodowej oraz źródła, z którego uzyskują oni dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Piotr Zyśk,  konsultant podatkowy

Instytut Studiów Podatkowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »