| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Opłata za przedszkole dziecka nie stanowi kosztu uzyskania przychodu

Opłata za przedszkole dziecka nie stanowi kosztu uzyskania przychodu

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 października 2014 r. (nr IBPBI/1/415-858/14/KB) uznał, że osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może odliczyć czesnego za prywatne przedszkole dziecka jako kosztu opieki nad małoletnim, w związku z tym, że są to jej osobiste wydatki.

Mama prowadzi biuro rachunkowe, dziecko chodzi do przedszkola

Sprawa dotyczyła podatniczki, która prowadzi biuro rachunkowe. Ze względu na swoje obowiązku musiała zapisać swoje dziecko do przedszkola. W związku z tym, że w państwowym przedszkolu nie było wolnych miejsc, musiała zapisać swoje dziecko do prywatnego placówki. We wcześniejszym okresie w opiece nad dzieckiem pomagała matka podatniczki, jednak ze względu na swój stan zdrowia nie mogła tego dłużej robić. Podatniczka wystąpiła z zapytaniem czy opłatę za przedszkole, tj. czesne i opłatę za wyżywienie, udokumentowaną fakturami wystawionymi przez przedszkole, Wnioskodawczyni może uznać za kosztu uzyskania przychodu w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej?

Zdaniem Wnioskodawczyni, opłata za przedszkole jest kosztem uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania labo zabezpieczenia źródła przychodów, niewymieniony w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatniczka podtrzymywała swoje stanowisko tym, że jest jedyną osobą w firmie, posiadającą certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz ponosi pełna odpowiedzialność za ewentualne błędy związane z charakterem jej pracy, co w konsekwencji oznacza, iż musi być w miejscu pracy przez cały czas otwarcia biura. Sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem uniemożliwiłoby jej przebywanie w siedzibie firmy, a co za tym idzie, nie mogłaby uzyskiwać przychodów, gdyż zostałaby zmuszona do zamknięcia firmy.

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Wydatki na przedszkole nie mają związku z przychodem z działalności gospodarczej

Organ miał inne zdanie. Uznał, że brak jest podstaw do zaliczania do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez Podatniczkę działalności gospodarczej wydatków ponoszonych z związku z pobytem jej dziecka w przedszkolu. Opłaty te nie są bowiem ponoszone w celu uzyskania przychodu z tej działalności, bądź też zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodu, lecz w celu prawidłowego wywiązania się Wnioskodawczyni i jej męża z ciążących na nich obowiązków rodzicielskich. Zapewnienie prawidłowej opieki nad małoletnim dzieckiem jest obowiązkiem rodziców wynikającym z prywatnej sfery ich życia, niezależnym od ich aktywności zawodowej oraz źródła, z którego uzyskują oni dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Piotr Zyśk,  konsultant podatkowy

Instytut Studiów Podatkowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »