| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Jak rozliczyć wydatki na rozbudowę programu komputerowego

Jak rozliczyć wydatki na rozbudowę programu komputerowego

Spółka cywilna nabyła licencję użytkowania programu komputerowego do działu obsługi klienta. Licencja na program została zaliczona przez spółkę do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Funkcjonalność programu jest systematycznie rozbudowywana, m.in. poprzez rozszerzanie go o kolejne stanowiska biura obsługi klienta, wprowadzanie nowych funkcji oraz usprawnianie istniejących, dostosowywanie do zmieniających się uregulowań prawnych...

Dlatego też nie można uznać, że w wyniku rozbudowy programu zostanie zwiększona wartość początkowa istniejącej wartości niematerialnej i prawnej.

Polecamy: serwis VAT

Wydatki poniesione na prace, w wyniku których wzrosła wartość użytkowa zakupionych i użytkowanych programów komputerowych, lecz nie powstała nowa wartość niematerialna i prawna stanowią koszt uzyskania przychodu, który spółka może zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów danego roku podatkowego.

Wspólnik poniósł wydatek – wspólnik ma koszty

Wydatki na rozbudowę programu komputerowego powinny zostać zaliczone przez wspólnika spółki cywilnej do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w dacie ich poniesienia, proporcjonalnie do jego udziału w zysku generowanym przez spółkę.

Dochody spółek osobowych nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania, podlegają natomiast opodatkowaniu dochody podmiotów uczestniczących w spółce osobowej. Dochód z udziału w spółce osobowej będzie opodatkowany w zależności od cywilnoprawnego statusu wspólnika jako dochód:

- osoby fizycznej: na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- osoby prawnej: na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Polecamy: VAT 2010

Przepis art. 8 ust. 1 ustawy o PIT stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio m.in. do rozliczania kosztów uzyskania przychodów - art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy. Dochód z udziału w spółce osobowej następnie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy, ewentualnie dochód ten opodatkowuje się stawką liniową 19%.

Z powyższego wynika, iż wspólnik, jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, jest podmiotem który uprawniony jest do rozliczenia kosztów związanych z rozbudową programu s. w proporcji, jaka wynika z jego udziału w zysku spółki.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK