| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Jak rozliczyć wydatki na rozbudowę programu komputerowego

Jak rozliczyć wydatki na rozbudowę programu komputerowego

Spółka cywilna nabyła licencję użytkowania programu komputerowego do działu obsługi klienta. Licencja na program została zaliczona przez spółkę do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Funkcjonalność programu jest systematycznie rozbudowywana, m.in. poprzez rozszerzanie go o kolejne stanowiska biura obsługi klienta, wprowadzanie nowych funkcji oraz usprawnianie istniejących, dostosowywanie do zmieniających się uregulowań prawnych...

...Wykonanie rozbudowy programu dokumentowane jest fakturą VAT, którą reguluje wspólnik. Z poniesieniem wydatków na rozbudowę oprogramowania uprzednio przyjętego do używania nie jest związane udzielenie nowej licencji ani przeniesienie praw autorskich.

Czy wydatki związane z rozbudową programu komputerowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej wspólnik spółki cywilnej może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia (proporcjonalnie do udziału w zysku jaki przysługuje mu zgodnie z umową spółki)?

Czy też może wydatki te powinny zwiększać wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej i być odnoszone w koszty poprzez odpisy amortyzacyjne?

Wydatki związane z rozbudową programu mogą zostać zaliczone przez wspólnika spółki cywilnej do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w dacie ich poniesienia, proporcjonalnie do udziału wspólnika w zysku generowanym przez spółkę.

Poniesione wydatki na rozbudowę programu nie powodują powstania nowej wartości niematerialnej i prawnej, która podlegałaby amortyzacji, ani nie powodują zwiększenia wartości początkowej istniejącej wartości niematerialnej i prawnej.

Z poniesieniem wydatków na rozbudowę oprogramowania uprzednio przyjętego do używania nie jest z reguły związane udzielenie nowej licencji ani przeniesienie praw autorskich.

Nie można ulepszyć wartości niematerialnej i prawnej

Nie następuje również wzrost wartości początkowej istniejących wartości niematerialnych i prawnych. Przepisy ustawy o PIT nie zawierają bowiem uregulowań pozwalających na zwiększenie wartości początkowej (ulepszenie) wartości niematerialnej i prawnej przyjętej do używania przez podatnika.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 ustawy o PIT, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia. Natomiast jak wynika z art. 22g ust. 3. ustawy, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania.

Ponadto, jak wynika z treści art. 22g ust. 17 ustawy o PIT, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1,3-9 1 11-15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie.Przepis ten odwołuje się wyłącznie do środków trwałych, pomija natomiast kwestię podwyższenia wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych. Zatem tylko w odniesieniu do środków trwałych możliwy jest wzrost wartości początkowej w wyniku dokonanego ulepszenia.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »