| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Jak rozliczyć koszty rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym

Jak rozliczyć koszty rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym

Spółka dysponuje własnym znakiem towarowym (nie został nabyty). Spółka poniosła koszty rejestracji znaku towarowego. Jak je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Jednorazowo, czy proporcjonalnie?

W opisanej w pytaniu sytuacji znak towarowy nie jest znakiem nabytym. Natomiast amortyzacji jako wartości niematerialne i prawne podlegają znaki nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie prawo własności przemysłowej o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie np. umowy licencyjnej (sublicencji) umowy najmu, dzierżawy.

Polecamy: Jak założyć firmę

Przepisy podatkowe stanowią, że podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną kreuje nabycie m.in. prawa do znaku towarowego. Oznacza to, że musi istnieć zbywca tego prawa, któremu uiszczana jest należność.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Jeżeli podatnik nie poniósł wydatków na nabycie prawa do znaku towarowego, ale nakłady, które mają na celu doprowadzić do wykreowania dobra niematerialnego, jakim jest znak towarowy, nie ma prawo do amortyzacji tych nakładów.

Przepisy nie pozwalają na ustalenie wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej powstałej w drodze wytworzenia we własnym zakresie. Wobec niemożności ustalenia wartości początkowej prawa do znaku towarowego nie podlega ono w tym przypadku amortyzacji.

Kosztem są wydatki na rejestrację znaku

Podatnik poniósł wydatki związane z: rejestracją znaku towarowego, honorarium rzecznika patentowego oraz opłatami urzędowymi na ochronę znaku towarowego za określony okres. Na podstawie art. 22 ustawy o PIT wydatki takie mogą być uznane za koszt podatkowy.

Za taki koszt są uznawane wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Stosujemy więc ogólne zasady zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Ochrona znaku towarowego trwa wiele lat. Powstaje więc pytanie czy wydatki związane z nią zalicza się jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów czy też proporcjonalnie do okresu ochrony?

Na to pytanie odpowiedział Dyrektor IS w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 maca 2010 r. (nr IPPB1/415-28/10-4/MT). W ramach działalności gospodarczej prowadząca księgi rachunkowe spółka jawna podjęła działania związane z zarejestrowaniem w Urzędzie Patentowym znaku towarowego (nazwy firmy).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »