| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Kiedy można ująć w kosztach zakup kalendarzy?

Kiedy można ująć w kosztach zakup kalendarzy?


Proszę o wyjaśnienie do kosztów którego roku można zaliczyć wydatek poniesiony w 2010 r. dotyczący zakupu kalendarzy na 2011 r. Chodzi mi zarówno o podatnika prowadzącego pełną księgowość jak i podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W przypadku u podatnika prowadzącego księgi rachunkowe wydatki na nabycie kalendarzy w firmie na 2011 r. poniesione w 2010 r. (ujęte w księgach rachunkowych 2010 r.) mogą stanowić zakup roku 2010.

Jednak tych wydatków nie należy uznawać za koszty pośrednie dotyczące okresu (w tym przypadku 2011 r.) i w związku z tym nie ma konieczności rozliczania ich w czasie - czyli przypisania do 2011 r..

Kalendarz może spełniać swoją funkcję nie tylko w 2011 r., ale i w 2010 r., jak i także po 2011 r.

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Jeśli jednak podatnik ujmie w księgach 2010 r. wydatki na zakup kalendarzy na koncie "Rozliczeń międzyokresowych kosztów - czynnych”, a w kosztach dopiero w 2011 r.
i będzie to zgodne z jego polityką rachunkowości - to wydatki na zakup kalendarzy na 2011 r. podatnik może zaliczyć do zakupów roku 2011.

Natomiast u podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir) wydatki na nabycie kalendarzy na 2011 r. powinny być zaliczone do zakupu w dacie wystawienia faktury zarówno w przypadku metody uproszczonej jak i memoriałowej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK