| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > W jakiej dacie trzeba ująć w kosztach wynagrodzenia?

W jakiej dacie trzeba ująć w kosztach wynagrodzenia?

Podatnik prowadzący działalność na księgach rachunkowych, chce (zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy o PIT) wypłacone wynagrodzenia pracowników bezpośrednio produkcyjnych traktować jako koszt bezpośredni i zaliczać do kosztów w dacie uzyskania przychodu.

Jednak z art. 22 ust. 6ba ustawy o PIT wynika, że wynagrodzenia pracownicze stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone w terminie (…). W przypadku uchybienia temu terminowi stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 55 (kasowo).

Wypłata za wrzesień zgodnie z regulaminem wypłacona w terminie do 10 października. Przychód ze sprzedaży powstanie dopiero w grudniu.

Czy podatnik może ww. wynagrodzenia zaliczać do kosztów grudnia (w dacie uzyskania przychodu), mimo że wypłacił wynagrodzenie w terminie (do 10 października), czy musi zaliczyć do kosztów września zgodnie z art. 22 ust. 6ba? Który przepis jest nadrzędny - art. 22 ust. 5, czy art. 22 ust. 6ba?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 22 ust. 6ba ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

Polecamy: Serwis Koszty

Polecamy: Serwis PIT

W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy (księgowanie wynagrodzenia jako kosztu w momencie zapłaty).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK