| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Wydatki na remont mieszkania kosztem podatkowym najmu

Wydatki na remont mieszkania kosztem podatkowym najmu

Wydatków na remont mieszkania, poniesionych przez podatnika przed oddaniem lokalu do używania w ramach umowy najmu, nie można zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia. Wydatki takie mogą stanowić koszty uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne.

Stan faktyczny i pytanie podatnika

Podatnik poniósł wydatki na remont mieszkania przed oddaniem go do używania w ramach prywatnego najmu. Remont trwał od października 2011 r. Do marca 2012 r., a więc na przełomie dwóch lat kalendarzowych. Mieszkanie zostało wynajęte w kwietniu 2012 r. Pierwszy przychód z najmu podatnik otrzymał w maju 2012 r. W 2012 r. podatnik rozliczał się na zasadach ogólnych, nie dokonywał odpisów amortyzacyjnych od wartości mieszkania.

W 2011 r. podatnik nie uzyskał przychodu z najmu, zatem nie ujął w kosztach ww. wydatków w zeznaniu rocznym sądząc, że będzie mógł je zsumować z wydatkami poniesionymi w 2012 r. I odliczyć od przychodu z najmu w zeznaniu rocznym PIT za 2012 r.

Czy wydatki, które podatnik poniósł w 2011 r., w ramach remontu, przystosowując mieszkanie do wynajmu mogą stanowić koszty uzyskania przychodu z najmu za 2011 r.?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Roboty budowlane (remontowe, modernizacyjne), wykonywane po zakupie nieruchomości, uniemożliwiały jej wynajęcie, co oznacza, że lokal nie był zdatny do użytku (nie nadawał się do wynajęcia).

Czy wydatki na remont dachu mogą być kosztem uzyskania przychodów z najmu

Wydatki na lokal przed wynajmem a koszty uzyskania przychodów

Wydatków na remont ww. mieszkania, poniesionych przez podatnika przed oddaniem lokalu do używania, nie można zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia. Wydatki takie mogą stanowić koszty podatkowe poprzez odpisy amortyzacyjne.

Wydatki te powinny zatem zwiększyć wartość początkową lokalu (art. 22g ust. 1 i 3 ustawy).

Oznacza to, iż wydatki na remont mieszkania poniesione w 2011 r., jak i w 2012 r., powinny być zaliczone do kosztów podatkowych wyłącznie poprzez odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej podlegającego amortyzacji mieszkania, po jego oddaniu do używania.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »