| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Potrącenie wierzytelności a korekta kosztów

Potrącenie wierzytelności a korekta kosztów

Dokonanie potrącenia wzajemnych wierzytelności między dwiema stronami, wynikających z tytułu obowiązku wpłacenia kaucji oraz z tytułu wynagrodzenia, może być potraktowane jako dokonanie zapłaty między stronami z tytułu zobowiązań. Nie powoduje to powstania obowiązku dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15b ustawy o CIT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 16 września 2014 r. (ITPB3/423-264/14/PS).

Sprawa dotyczyła spółki, która zawarła umowę o roboty budowlane. Tytułem zabezpieczenia usunięcia usterek podwykonawca wpłaci spółce kaucję w wysokości 10% wartości brutto zlecenia. W przypadku niewpłacenia kaucji spółka może dokonać potrącenia jej wierzytelności z tego tytułu z wierzytelnością z tytułu wynagrodzenia przewidzianego dla wykonawcy, za zgodą tego ostatniego. Umowy o roboty budowlane stanowią zwykle, iż płatności należne na podstawie tej umowy realizowane będą przelewem bankowym w określonym terminie (zwykle jest to 30 dni) od daty otrzymania przez spółkę faktury z zatwierdzonym protokołem częściowego/końcowego odbioru robót.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy prawidłowe jest stanowisko, iż w przedmiotowej sytuacji nie będzie na niej ciążył obowiązek korekty kosztów określony w art. 15b ustawy o CIT.

Zdaniem spółki nie będzie ona  zobligowana do korekty, gdyż potrącenie jest jedną z form wykonania zobowiązań, opisaną w art. 498 § 1 Kodeksu Cywilnego. W opisanej sytuacji są spełnione odpowiednie warunki tj. wierzytelności dotyczą pieniędzy oraz obie są wymagalne. Zgodnie z postanowieniami art. 15b ustawy o CIT, podatnik jest zobligowany do korekty kosztów uzyskania przychodów wyłącznie w przypadku nieuregulowania zobowiązań w ustawowo określonych terminach. Potracenie zaś jest jedną z form uiszczenia zobowiązania.  

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał to stanowisko za prawidłowe.

Michał Jędrasiak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK