| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Zapłata podwykonawcy to koszt uzyskania przychodu inwestora

Zapłata podwykonawcy to koszt uzyskania przychodu inwestora

Wydatki ponoszone przez inwestora na wynagrodzenie i odsetki za zwłokę należne dalszemu podwykonawcy, poniesione z tytułu odpowiedzialności solidarnej inwestora, stanowią koszt uzyskania przychodu.

Sąd wskazał, że aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione pewne warunki. Wydatek ten musi:

a) zostać poniesiony przez podatnika,

b) być definitywny (rzeczywisty),

c) pozostawać w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

d) być poniesiony w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia ich źródła lub mieć inny wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

e) zostać właściwie udokumentowany.

Dodatkowo należy ocenić, czy poniesiony wydatek był zasadny i racjonalny z punktu widzenia osiągania korzyści z prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto należy przeanalizować cel poniesienia wydatku – w opisywanym przypadku – Inwestor podpisał porozumienie o spłatach zasadzonych kwot, aby uniknąć kosztownej egzekucji. Koszty egzekucji sądowej są w realiach polskich tak wysokie, że każdy prawidłowo działający przedsiębiorca powinien starać się ich unikać, o ile to tylko jest możliwe.

Czy wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki może stanowić koszt

Uznanie, że inwestor może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatek poniesiony na zapłatę określonych kwot na rzecz podwykonawców w ramach solidarnej odpowiedzialności z generalnym wykonawcą w części, w jakiej nie zostały one zwrócone w jakikolwiek sposób przez generalnego wykonawcę, nawet wtedy, gdy już zapłacił on (inwestor) wynagrodzenie wykonawcy, wypełnia założenia, że działał on racjonalnie gospodarczo i w celu zabezpieczenia swojego dochodu.

WSA wyraźnie podkreślił, że kosztami uzyskania przychodów są bowiem wszelkie koszty w szerokim tego słowa znaczeniu, a więc obok nakładów bezpośrednich, również nakłady pośrednie, straty, wydatki niezbędne, wymagające poniesienia w relacji do któregoś z elementów nakładów bezpośrednich.

Istotną sprawą, na którą zwrócił uwagę WSA jest konieczność wykładni gospodarczej prawa podatkowego. Sąd podkreślił, że przepisy podatkowe powinny być interpretowane w ten sposób, żeby nakładany na podatnika podatek był adekwatny i nie prowadził do nadmiernego obciążenia. Należy pamiętać, że zasadą w podatku dochodowym jest opodatkowanie dochodu będącego, co do zasady, nadwyżką przychodów nad kosztami ich uzyskania. Wobec powyższego każde racjonalnie poniesione wydatki, spełniające ustawowe wymagania, powinny móc zostać uznane za koszty uzyskania przychodu.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK