| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Zapłata podwykonawcy to koszt uzyskania przychodu inwestora

Zapłata podwykonawcy to koszt uzyskania przychodu inwestora

Wydatki ponoszone przez inwestora na wynagrodzenie i odsetki za zwłokę należne dalszemu podwykonawcy, poniesione z tytułu odpowiedzialności solidarnej inwestora, stanowią koszt uzyskania przychodu.

Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 9 stycznia 2015 r. (sygn. III Sa/Wa 1693/14).

Wyrok był konsekwencją skargi o uchylenie interpretacji indywidualnej wydanej przez Ministra Finansów, która dotyczyła następującej sytuacji faktycznej.

Inwestor – spółka A zawarł umowę z wykonawcą - spółką B na wybudowanie budynku produkcyjno-magazynowego. Umowa zezwalała generalnemu wykonawcy na zatrudnienie podwykonawców, a podwykonawcom na zaangażowanie dalszych podwykonawców. W związku z tym, spółka B zawarła umowę o podwykonawstwo ze spółką C, a spółka C zleciła część prac swojemu podwykonawcy – spółce D.

Spółka D wypełniła swoje zobowiązania i przedstawiła spółce C faktury za wykonane prace budowlane. Spółka C nie uregulowała jednak należności wobec spółki D. W związku z tym ta złożyła pozew do sądu przeciwko inwestorowi (spółce A) w celu odzyskania należnych pieniędzy z tytułu wykonanych prac budowlanych. Było to możliwe ze względu na przepisy kodeksu cywilnego, które mówią, że zawierający umowę z podwykonawcą oraz inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę. Podwykonawca może domagać się zapłaty od wykonawcy niezależnie od tego, czy podwykonawca opóźnia płatność na jego rzecz i czy inwestor prawidłowo rozliczył się z podwykonawcą. Sąd apelacyjny zasądził od inwestora –spółki A na rzecz podwykonawcy D należne mu wynagrodzenie wraz z odsetkami, na podstawie faktur wystawionych na rzecz pierwszego podwykonawcy, czyli spółki C. W wykonaniu orzeczenia inwestor A zawarł porozumienia ze spółką D co do spłaty faktur wystawionych na rzecz spółki C.

Nieuregulowane należności - kiedy korekta kosztów

W powyższym stanie faktycznym spółka A zwróciła się do Ministra Finansów z pytaniem, czy kwota zasądzona na rzecz D (należność główna, odsetki, zwrot kosztów procesu) spłacona w ratach może zostać zaliczona przez spółkę A do kosztów uzyskania przychodu?

Zdaniem inwestora płatności dokonywane na podstawie wyroku sądowego z tytułu nie wywiązania się przez wykonawcę z zawartych umów budowlanych stanowią koszty uzyskania przychodów, mimo że dokonywane są na rzecz podwykonawców, w związku z odpowiedzialnością solidarną inwestora wobec dalszych podwykonawców. Wydatek ten jest bezsprzecznie powiązany z przychodami Inwestora, zatem należy go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Minister w interpretacji indywidualnej stwierdził, że powyższe stanowisko jest prawidłowe jedynie w zakresie zaliczenia jako kosztów podatkowych kwot z tytułu zwrotu kosztów procesu. Natomiast w pozostałej części odrzucił możliwość takiej kwalifikacji tych wydatków. Podkreślono, że Inwestor ma możliwość wystąpienia z roszczeniem regresowym do podwykonawców, także wydatek polegający na spłacie zobowiązań spółki D, nie jest ostateczny.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Inwestor wniósł skargę do WSA w Warszawie. Sąd podzielił jego stanowisko że poniesione koszty spełniają wszelkie przesłanki uznania ich za koszt uzyskania przychodu, gdyż zostały poniesione w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu i nie zostały uznane jak wydatek nie stanowiący źródła przychodu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK