| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Czy nieodliczony VAT od wydatków na samochód jest kosztem uzyskania przychodu

Czy nieodliczony VAT od wydatków na samochód jest kosztem uzyskania przychodu

Czy nieodliczony VAT od wydatków na samochód osobowy jest kosztem uzyskania przychodu z punktu widzenia podatku dochodowego?

Podatek VAT, który nie stanowi podatku naliczonego do odliczenia z uwagi na użytek „mieszany" (tzw. 50/50) może powiększyć wartość początkową środka trwałego, jakim jest użytkowany przez podat­nika samochód. Podatek VAT jest wtedy kosztem w postaci odpisów amortyzacyjnych, pod warunkiem używania samochodu do działalności w celu uzyskania przychodu. Nieodliczony przy nabyciu samocho­du podatek naliczony powiększa cenę nabycia środka trwałego (por. art. 16g ust. 3 updop i odpowiednio art. 22g ust. 3 updof).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

W przypadku pozostałych wydatków związanych z samochodem osobowym, od których podatnikowi przysługuje odliczenie w wysokości 50% VAT naliczonego, albo od których podatnik nie odlicza VAT nali­czonego ze względu na zakaz odliczania VAT (jak w przypadku wydatków na paliwo/gaz/ olej napędowy), nieodliczoną zgodnie z przepisami VAT część podatku podatnik może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Prawo do zaliczenia nieodliczonego podatku naliczonego do kosztów uzyskania przychodu wynika odpowiednio z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) updof lub art. 16 ust. 1 pkt 46 updop. Również w tym przypadku warunkiem zaliczenia nieodliczonego VAT do kosztów jest używanie samochodu do działalności w celu uzyskania przychodu (art. 15 ust. 1 updop i odpowiednio art. 22 ust. 1 updof).

PODSTAWA PRAWNA:

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »