| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Czy istnieje obowiązek pomniejszenia kwot wypłacanych wspólnikowi występującemu ze spółki osobowej o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów

Czy istnieje obowiązek pomniejszenia kwot wypłacanych wspólnikowi występującemu ze spółki osobowej o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów

Jestem księgową w spółce jawnej liczącej kilku wspólników. Jeden ze wspólników planuje wystąpić ze spółki. Słyszałam, że w 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach określania kwoty wy­łączonej z przychodu u wspólnika występującego ze spółki. Czy tak faktycznie jest?

Tak. Od 1 stycznia 2015 r. modyfikacji uległy zasady wyłączania z przychodów z działalności gospodarczej środków pieniężnych otrzymywanych przez wspólnika występującego ze spółki nieposiadającej osobowości prawnej. Zgodnie bowiem ze zmienionym ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. art. 14 ust. 3 pkt 11 updof do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spół­ki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystą­pieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniej­szonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Czy wspólnicy ustalają przychód w przypadku uregulowania w formie niepieniężnej zobowiązania zaciągniętego przez spółkę osobową

Wskutek nowelizacji został zatem nałożony obowiązek pomniejszenia kwoty środków pieniężnych niezaliczanej do przychodów o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto ww. ustawą nowelizującą dodano do ustawy definicję pojęcia „środki pieniężne". Zawiera ją ust. 8 do­dany do art. 14 updof. Zgodnie z jego treścią, przez środki pieniężne, o których mowa w ust. 3 pkt 10 i 11, rozumie się również wartość wierzytelności uprzednio zarachowanej jako przychód należny, pomniejszonej o należny podatek od towarów i usług, oraz wierzytelności z tytułu udzielonej przez spółkę niebędącą osobą prawną pożyczki - z wyjątkiem wierzytelności z tytułu odsetek od opóźnionej zapłaty oraz wierzytelności z ty­tułu odsetek od takiej pożyczki, jeżeli wierzytelności te zostały spłacone na rzecz otrzymującego je wspólnika.

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Regulacje te są więc mniej korzystne dla podatników niż ta, którą zawierał art. 14 ust. 3 pkt 11 updof w brzmie­niu obowiązującym do końca 2014 r. Dlatego dla wspólnika korzystniejsze podatkowo było sfinalizowanie wy­stąpienia ze spółki jeszcze w 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 14 ust. 3 pkt 11 i ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie i lit. d) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »