| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Koszty pracownicze > Wynagrodzenia pracownika i inne świadczenia związane z pracą jako koszt uzyskania przychodów

Wynagrodzenia pracownika i inne świadczenia związane z pracą jako koszt uzyskania przychodów

Wynagrodzenie wypłacane pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy stanowi dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu. Oczywiście zawsze na uwadze mieć musimy, że wypłata wynagrodzenia, tak jak każdy inny wydatek, zaliczymy do kosztów podatkowych, jeżeli wydatek ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i służy osiągnięciu przychodów firmy.

Kosztem uzyskania przychodu będą wydatki z tytułu wypłaty wynagrodzenia zasadniczego. Pracodawca zaliczy do kosztów podatkowych również wszelkie inne wypłaty na rzecz pracownika, które stanowią ekwiwalent za wykonywaną pracę, a więc wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych, premie regulaminowe.

Do kosztów podatkowych pracodawca zaliczy również inne świadczenia związane z pracą. Są to świadczenia przysługujące pracownikowi w związku z zawarciem umowy o pracę, lecz niebędące ekwiwalentem wykonywania pracy.

Pracodawca zaliczy więc do kosztów podatkowych np. odprawy, dodatki, premie uznaniowe, nagrody zarówno wypłacane w formie pieniężnej jak i nagrody rzeczowe, a także diety i inne koszty ponoszone przez pracodawcę w związku z delegowaniem pracownika do odbycia podróży służbowej (oprócz części wydatków na samochody wykorzystywane w podróży służbowej).

Kosztem uzyskania przychodów będą również wynagrodzenia wypłacane na podstawie zawartych przez firmę umów cywilnoprawnych. Jeżeli więc podatnik nie zawiera umów o pracę, ale umowy zlecenia, umowy o dzieło, to wypłaty realizowane na rzecz wykonawców również zaliczy do kosztów podatkowych.

Koszt podatkowy stanowi kwota brutto wynagrodzenia, a więc kwota niepomniejszona o zaliczki na podatek dochodowy, które pracodawca występując jako płatnik potrąca z wypłacanego wynagrodzenia i odprowadza do urzędu skarbowego. Zaliczeniu do kosztów podatkowych podlega również kwota wynagrodzenia przed jej obniżeniem o ryczałtowe koszty uzyskania przychodów przysługujące pracownikowi lub zleceniobiorcy.

Czego pracodawca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów

1. Wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów w wykonywanej pracy:
- w związku z odbyciem podróży służbowej, w wysokości przekraczającej kwotę, którą ustalimy poprzez zastosowanie stawki za 1 km przebiegu pojazdu.
- w jazdach lokalnych w wysokości przekraczającej wysokość miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo w wysokości przekraczającej stawki za 1 km przebiegu pojazdu.

Wysokość ryczałtu i stawki za 1 km przebiegu ustalimy na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. nr 27, poz. 271 ze zmianami). Przebieg pojazdu musi zostać udokumentowany ewidencją przebiegu pojazdu .

2. Wydatków na wynagrodzenie za pracę własną pracodawcy, jego małżonka, małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub innej osobowej spółki handlowej (np. spółki jawnej), także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

3. Innych wydatków, które nie mają związku z prowadzona działalnością i nie zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK