| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Koszty pracownicze > Firmowa impreza integracyjna a koszty uzyskania przychodów

Firmowa impreza integracyjna a koszty uzyskania przychodów

Do kosztów uzyskania przychodów zaliczane są zasadniczo te wydatki, których poniesienie jest związane z uzyskaniem przychodu. (art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Generalnie do kosztów uzyskania przychodów zaliczane są tzw. koszty pracownicze. Obejmują one przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie, diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników.

Kosztami uzyskania przychodów mogą być również wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Można bowiem uznać, iż wydatki te związane są z prowadzona przez podatnika działalnością gospodarczą a poprawiając atmosferę pracy przyczynią się do zwiększenia uzyskiwanych przychodów. (por. informacja prasowa MF z dnia 2 stycznia 2006 r. PB3/GM-8213-298/05/1680).

Jednakże należy pamiętać, że ko kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wyłącznie wydatki związane z organizacją spotkań integracyjnych, których rzeczywistym celem jest integracja pracowników. Do kosztów uzyskania przychodów zaliczymy więc wydatki na organizację spotkań, których uczestnikami są pracownicy firmy, uczestnictwo osób trzecich (najczęściej członków rodzin, współmałżonków, dzieci) jest z tego wyłączone.

Jeżeli więc decyduje się na zorganizowanie imprezy w której uczestniczą osoby trzecie, należy pamiętać o prawidłowym dokumentowaniu poniesionych wydatków, gdyż do kosztów uzyskania przychodów będzie można zaliczyć jedynie wydatki w tej części w której przeznaczone były dla pracowników, pod warunkiem że istnieje możliwość ich wydzielenia.

Polecamy: serwis VAT

Podatnik powinien pamiętać o właściwym udokumentowaniu takiej imprezy, jest to konieczne do uznania wydatków za koszty uzyskania przychodów. „W tym przypadku obok dowodów księgowych należy sporządzić dokumentację, z której jednoznacznie będzie wynikać integracyjny (a nie np. handlowy), skierowany wyłącznie do pracowników, charakter imprezy. Dokumentami takimi mogą być np. umowa z firmą organizującą takie imprezy, plan imprezy, lista obecności itp.” (por. np. interpretacja Dyrektora IS w Poznaniu z 21.12.2007 r., ILPB1/415-108/07-3/AMN)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK