| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Koszty pracownicze > Bilety na zajęcia sportowe oraz dofinansowanie posiłków przez pracodawcę, który utworzył zfśs

Bilety na zajęcia sportowe oraz dofinansowanie posiłków przez pracodawcę, który utworzył zfśs

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zatrudnia dwunastu pracowników. Spółka kupuje bilety na zajęcia sportowe oraz dofinansowuje posiłki pracownikom. Przydział biletów oraz kwota dofinansowania zależnie od sytuacji materialnej pracowników. W spółce utworzono zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy spółka może zaliczyć wydatki na zakup biletów oraz koszt dofinansowania posiłków do kosztów uzyskania przychodów.

W opisanym przypadku podatnik nie może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków na zakup biletów i dofinansowanie posiłków pracownikom. 

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłączają z kosztów uzyskania przychodów wydatki pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. 

Przez działalność socjalną należy rozumieć usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialno - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. 

Wydatki poniesione przez spółkę na zakup biletów i dofinansowanie posiłków pracownikom zależnie od ich sytuacji finansowej stanowią działalność socjalną w rozumieniu przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, a to oznacza, że spółka nie zaliczy opisanych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Podkreślić jednak należy, że w spółce istnieje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Fundusz ten stwarza możliwość finansowania przez pracodawcę działalności socjalnej i udzielania pomocy finansowej pracownikom.

Zasady tworzenia przez pracodawców Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i zasady gospodarowania środkami tego funduszu określa ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Pracodawca, który utworzył fundusz świadczeń socjalnych, corocznie wpłaca na wyodrębniony rachunek funduszu odpis podstawowy, naliczany w stosunku do przeciętnej liczby pracowników zatrudnionych u danego przedsiębiorcy.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Podstawowe odpisy i wpłaty dokonywane przez podatnika na fundusz świadczeń socjalnych, jeżeli ich równowartość została na ten fundusz wpłacona stanowią koszty uzyskania przychodów. 

W opisanym przypadku wydatki na zakup biletów i dofinansowanie posiłków, pracodawca może sfinansować z funduszu. Kosztem podatkowym nie będą więc wydatki na zakup biletów i dofinansowanie posiłków, ale wpłaty na fundusz dokonywane przez spółkę.

Polecamy: serwis VAT

Podstawa prawna:
- art. 16 ust.1 pkt 9, art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz
- art. 23 ust.1 pkt 7, art. 23 ust.1 pkt 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK