| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Koszty pracownicze > Bilety na zajęcia sportowe oraz dofinansowanie posiłków przez pracodawcę, który utworzył zfśs

Bilety na zajęcia sportowe oraz dofinansowanie posiłków przez pracodawcę, który utworzył zfśs

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zatrudnia dwunastu pracowników. Spółka kupuje bilety na zajęcia sportowe oraz dofinansowuje posiłki pracownikom. Przydział biletów oraz kwota dofinansowania zależnie od sytuacji materialnej pracowników. W spółce utworzono zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy spółka może zaliczyć wydatki na zakup biletów oraz koszt dofinansowania posiłków do kosztów uzyskania przychodów.

W opisanym przypadku podatnik nie może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków na zakup biletów i dofinansowanie posiłków pracownikom. 

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłączają z kosztów uzyskania przychodów wydatki pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. 

Przez działalność socjalną należy rozumieć usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialno - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. 

Wydatki poniesione przez spółkę na zakup biletów i dofinansowanie posiłków pracownikom zależnie od ich sytuacji finansowej stanowią działalność socjalną w rozumieniu przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, a to oznacza, że spółka nie zaliczy opisanych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Podkreślić jednak należy, że w spółce istnieje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Fundusz ten stwarza możliwość finansowania przez pracodawcę działalności socjalnej i udzielania pomocy finansowej pracownikom.

Zasady tworzenia przez pracodawców Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i zasady gospodarowania środkami tego funduszu określa ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Pracodawca, który utworzył fundusz świadczeń socjalnych, corocznie wpłaca na wyodrębniony rachunek funduszu odpis podstawowy, naliczany w stosunku do przeciętnej liczby pracowników zatrudnionych u danego przedsiębiorcy.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Podstawowe odpisy i wpłaty dokonywane przez podatnika na fundusz świadczeń socjalnych, jeżeli ich równowartość została na ten fundusz wpłacona stanowią koszty uzyskania przychodów. 

W opisanym przypadku wydatki na zakup biletów i dofinansowanie posiłków, pracodawca może sfinansować z funduszu. Kosztem podatkowym nie będą więc wydatki na zakup biletów i dofinansowanie posiłków, ale wpłaty na fundusz dokonywane przez spółkę.

Polecamy: serwis VAT

Podstawa prawna:
- art. 16 ust.1 pkt 9, art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz
- art. 23 ust.1 pkt 7, art. 23 ust.1 pkt 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK