| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Koszty pracownicze > Jak udowodnić wyższe koszty pracownicze – bilety kodowane na karcie miejskiej

Jak udowodnić wyższe koszty pracownicze – bilety kodowane na karcie miejskiej

Podatnicy dojeżdżający do pracy z innej miejscowości komunikacją podmiejską (np. kolejkami podmiejskimi) mają wątpliwości, jak udokumentować swoje wydatki na bilety kodowane na kartach miejskich. Czy samo zakodowanie na imiennej karcie biletów okresowych wystarczy do odpisania sobie wyższych kosztów pracowniczych w PIT? Zdaniem Ministerstwa Finansów oprócz karty potrzebne będą też paragony.

Zasadniczo na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej:

1) wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1 335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej;

2) nie mogą przekroczyć łącznie 2 002 zł 05 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej;

3) wynoszą 139 zł 06 gr miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1 668 zł 72 gr, w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę;

4) nie mogą przekroczyć łącznie 2 502 zł 56 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

Wysokość tych kosztów nie zmieniła się od 2008 roku i pozostaje aktualna również w 2012 r.

Jednak niektórzy podatnicy mogą wpisać sobie w rocznym rozliczeniu PIT i wyższe koszty.

Otóż zgodnie z art. 22 ust. 11 ustawy o PIT jeżeli roczne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 2, są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte przez pracownika lub przez płatnika pracownika w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Fiskus wielokrotnie wyjaśniał (wynika, to jasno z ww. przepisu), że jako potwierdzenie poniesienia kosztów dojazdu do pracy mogą być honorowane jedynie imienne bilety okresowe (tygodniowe, miesięczne, kwartalne etc.). Podatnicy nie mogą dokumentować tych kosztów innymi dowodami.

Jak udokumentować bilety miesięczne aby mieć zwiększone koszty

Czy bilety abonamentowe-okresowe uprawniają do zwiększenia kosztów ze stosunku pracy?

Bilet miesięczny, czy kwartalny może zmniejszyć Twój PIT

Co prawda czasem organy podatkowe wydawały bardziej „życiowe” interpretacje (zob. Co może być imiennym biletem okresowym ) ale były to wyjątkowe stanowiska fiskusa.

Na tym tle powstaje wątpliwość jak podatnik ma udokumentować wydatek na nabycie biletów okresowych kodowanych na spersonalizowanych kartach zbliżeniowych (przykład: bilety kodowane na spersonalizowanej Warszawskiej Karcie Miejskiej). Czy wystarczy paragon otrzymywany przy zakupie biletu i okazanie samej Karty? A może wystarczy sama spersonalizowana Karta, bo przecież dowody zakupu nie mogą zgodnie z ww. przepisem dokumentować faktu nabycia imiennych biletów okresowych?

Taka (przykładowo wymieniona) Warszawska Karta Miejska uprawnia nie tylko do poruszania się w obrębie administracyjnych granic Warszawy ale również do niektórych miejscowości podwarszawskich kolejami podmiejskimi.

Na pytanie redakcji mojafirma.infor.pl/biznes na pytanie to udzieliła odpowiedzi p. Wiesława Dróżdż, Rzecznik Prasowy Administracji Podatkowej, z Biura Ministra Finansów. Poinformowała, że zgodnie z przepisami ustawy o PIT, podatnik, który uzyskuje przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, może rozliczyć koszty związane z zakupem i doładowaniem karty miejskiej, jeżeli poniesiony przez niego wydatek (w skali roku) jest wyższy od kosztów zryczałtowanych a ponadto oprócz imiennej karty miejskiej, posiada dowód poniesienia wydatku na przykład w postaci paragonu fiskalnego, na którym widnieje kwota jak i numer karty.

Zatem zgodnie ze stanowiskiem resortu finansów powinniśmy zbierać paragony fiskalne potwierdzające nabycie biletów okresowych zakodowanych na spersonalizowanej (imiennej) karcie miejskiej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »